e-Skop’tan ‘Sürrealizm Yaşıyor’ dosyası

Skop dergi Ali Artun’un editörlüğünde hazırlanan “Sürrealizm Yaşıyor” dosyasını yayımladı. Dosyada biri çeviri olmak üzere dört yazı bulunuyor. Rafet Arslan “Postmodern Zamanlarda Gerçeküstücü Devrim” yazısında gerçeküstücülüğü oluşturan elementlerin köklerinin Breton’dan çok daha eskiye dayandığını dile getiriyor ve ekliyor ve bu tarihi günümüze kadar taşıyor.

Nur Altınyıldız Artun ise “Sürrealizm ve Mimarlık Yeniden” başlıklı yazısında bu iki konu arasında uzun süre ihmal edilen bağı anlatıyor. “Matta’nın “düşsel peyzajları”; Maddox’un kent manzaraları; Cornell’in otobiyografik mekânları; Dali’nin Daphne’si ya da “tutku mimarlığı”: acının merdivenleri, arzunun kapıları, kaygının sütunları ve kıskançlığın sütun başlıkları. Aragon’un şiirlerinde ve oyunlarında betimlediği, karanlık kuytularında gizemler saklayan kutular, tabutlar, dolaplar, odalar…”

Ali Artun da “Mehmet Koyunoğlu’nun Sirk Evreni” yazısına Koyunoğlu’nun “Bahçedeki Oyun” eserini betimleyerek başlıyor ve sanatçının karşılaştırmalı bir tahlili ile devam ediyor: “Ne var ki, Mehmet’in çizdikleri, tanrı hayallerinin yönettiği antik zamanlara değil, aklın yönettiği modern zamanlara ait dramalardır, epiklerdir.”

Bir diğer yazı ise Nur Altınyıldız Artun’un çevirisi ile Jean Arp’ın “Sürrealist Mimarlık Manifestosu

Skop nedir diyenler için ise küçük bir künye bilgisi:

Skop üç bölümden oluşuyor: Skop–Dergi, Skop-Bülten, ve Skop-Duyuru. Skop–Dergi, konuları önceden açıklanan dosyalar üzerinde yoğunlaşıyor. Bir ‘dergi’ formatında olmakla birlikte henüz bir periyodu yok. Skop-Bülten, dosya konularıyla olduğu kadar, Skop’un içeriğine uygun diğer konularla da ilgilenen makalelere (KALEİDOSKOP), sergi/tez/kitap tanıtımlarına ve eleştirilere yer veriyor. Skop’a gelen, medyada ve kurumsal yayınlarda yer verilmeyen haberler de (MİKROSKOP) Bülten’de yayınlanıyor. Skop-Duyuru, okurların ilgisini çekebilecek yayınları, internet sitelerini tanıtıyor, etkinlikleri duyuruyor, onlara çağrılar yapıyor. Tabii hepsi yetebildiğimiz kadar ve katkılarınız ölçüsünde.

Skop’un kurucu editörü, Ali Artun. Diğer editörleri, Sibel Yardımcı, Ayşe Köksal ve Roysi Ojalvo. Kuruluş tarihi: Aralık/2010; yayın tarihi: Ekim/2011. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]