Pi Artworks Galeri 1&2: Turan Aksoy “Işıltı Şey”

Turan Aksoy'un "Işıltılı Şey" isimli sergisi 23 Mart'ta Pi Artworks Galeri 1&2'de açıldı.
Mart '10

Turan Aksoy’un “Işıltılı Şey” isimli sergisi 23 Mart’ta Pi Artworks Galeri 1&2’de açıldı. 22 Nisan’a kadar sürecek olan sergi, sanatçının 2008-2009 yıllarında üzerinde düşündüğü konu ve kavramları, bunların sonuçları olan çalışmaları toplu olarak görme fırsatı sunuyor.

Sergi üç başlık altında toplanabilir; Kaotik ama Steril, şimdiki zaman tanımlamaları niteliğinde günümüz politikaları, sorunları ve yaşantılarına yönelmiş, 2007’de sergilediği ünitelerden sonra, sanatçının yaptığı ikinci grup üç boyutlu işlerden oluşuyor. Sermayenin küreselleşebilmesi gibi siyasi, iklim değişiklikleri nedeniyle doğa ve tüketim-tasarım kültürüyle sunulan ışıltılı ve steril görüntülerin karşıtlığı üzerinden üretilmiş absürd ve yer yer gerçeküstü özellikler gösteren imgeler.

Sergiye de ismini veren Işıltılı Şey başlığı altında ise aşkın-lık, evcil-lik, ideal-lik, mahrem-lik, ölüm(cül-lük), mantık-lılık, tutuk-luk, konfor, olasılık ve arsız-lık gibi kavramlar üzerinden aşk irdeleyen, tarif etmeye çalışan bir gurup resim bulunuyor. Son olarak da özlem, şiddet, aldatma gibi günlük yaşamın kaçınılmaz konuları üzerine performatik nitelikli konuşmalardan oluşan video çalışmaları bulunuyor. Turan Aksoy bu çalışmaların altında yatan düşünceleri okumayı, görsel referanslarını algılamayı kolaylaştırmak için eski işlerinden eskizlerinden oluşan bir grup çalışmasını sunuyor.

1965 yılında Erzincan doğumlu olan sanatçı Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra İngiltere Central University’de yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. İstanbul’da yaşayan sanatçı 1997 yılından bugüne çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği yapmaktadır.

Pi Artworks
23 Mart – 22 Nisan 2010
Galeri 1&2 Turan Aksoy “Işıltılı Şeyler”

Pazar hariç her gün 10:30 – 19:30
Bilgi için: 212 2937103
 ✪