SODA: Miru Kim “Naked City Spleen” sergisi

Bugüne kadar Berlin, NewYork, Seul, Paris ve Londra gibi şehirlerde gerçekleştirdiği “Naked City Spleen” projesine İstanbul’da devam eden Miru Kim, bir ay boyunca seçtiği terkedilmiş mekanlarda kendisini görüntüledi.
Mart '10

Miru Kim “Naked City Spleen”
2 Nisan – 15 Mayıs 2010 (Pazar günleri hariç 10:00 – 18:30)
SODA
Şakayık Sok. No: 37/1 34365 Nişantaşı
212 231 89 88 – soda@sodaistanbul.com

SODA’nın sıradaki konuğu New York’ta yaşayan Koreli sanatçı Miru Kim. Fotoğraf, video ve resim gibi farklı disiplinlerle çalışan MiruKim, Samsung sponsorluğunda SODA’ya konuk oluyor. Çalışmalarını New York’ta sürdüren Koreli sanatçı Miru Kim, terkedilmiş metro istasyonu, çatı, tünel, kanalizasyon, yeraltı mezarı, fabrika, hastane ve tersane gibi kent harabelerini gezip, seçtiği mekanlarda kendisini çıplak olarak görüntülüyor. Fotoğraf, video ve yazı olarak belgelenen bu deneyim, Kim’in son yıllardaki çalışmalarının merkezinde yer alıyor. Bugüne kadar Berlin, NewYork, Seul, Paris ve Londra gibi şehirlerde gerçekleştirdiği “Naked City Spleen” projesine İstanbul’da devam eden sanatçı, bir ay boyunca seçtiği terkedilmiş mekanlarda kendisini görüntüledi. Bir zamanlar hayatın tüm monotonluğuyla akıp gittiği, ardından kendi haline bırakılmış kent köşeleri, 2 Nisan’dan itibaren Kim’in yorumuyla yeniden görsel hafızamıza girmeye hazırlanıyor. Video, fotoğraflar ve yazılardan oluşan sergi, İstanbul’a farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak hikayeleri de beraberinde getiriyor.

Miru Kim – Sanatçı, Esquire dergisinde America’s Best and Brightest 2007 (Amerika’nın En İyi ve En Parlağı 2007) listesinde yer almıştır. Çalışmaları The New York Times, TED.com, The Financial Times, NY Arts Magazine, ARTE France, Ovation TV, Time Out New York, Pop-Photo.com, The Korea Daily, La Stampa, Berlingske Tidende, VanityFair.de, ve Dong-A Daily gibi çeşitli basın yayınlarında yer almıştır. Leeum, Samsung Museum of Art gibi kamusal koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır. Miru Kim, 1981 yılında Stoneham, Massachusetts’te doğmuş, Seul, Kore’de büyümüştür. 1995’te Massachusetts’e geri dönerek Andover’daki Phillips Academy’de eğitim almıştır. 1999’da Columbia Üniveristesi’ne kabul edilmiş ve New York’a taşınmıştır. 2006 yılında Pratt Institute’ta resim alanında yüksek lisans yapmıştır.

SODA – Kapılarını günümüz çağdaş mücevher tasarımının en provokatif ve önemli isimlerinden biri olan Atelier Ted Noten Sergisi’yle açan SODA, kendisini tek bir disiplinin ürünlerine ya da eserlerine adamayan; tanımını izleyicisinin takdirine bırakan bir mekandır. SODA, yer vereceği sanatçıların ve tasarımcıların eserleriyle ya da mekana yaptıkları müdahalelerle kendi dilini oluşturmaktadır. Nişantaşı’nda, Şakayık Sokak’ta açılan SODA, beyaz duvarların hakimiyetinden uzak, özgün bir ana sergileme bölümü, ODA adında iki küçük pencereyle izlenebilen bir enstalasyon alanı, kütüphane, çağdaş mücevher tasarımına ağırlık veren sürekli ve kendisiniyenileyen bir koleksiyonun satışa sunulduğu vitrinlerden oluşmaktadır.

 ✪