Robert Altman’a veda

Karşıkültüre en çok emek verenlerden biri, fotoğrafçı Robert Altman'ın ardından.
Aralık '21

1960’larda San Francisco’nun yeni ortaya çıkan karşı kültürünü yakalayan ve Rolling Stone dergisinde baş fotoğrafçı olan foto muhabiri Robert Altman vefat etti. 76 yaşındaydı.

Altman, 24 Eylül’de San Francisco’daki evinde yemek borusu kanserine karşı verdiği uzun mücadele sonrasında ölü bulunmuştu.

New York’ta doğan Altman, 1968 ‘de San Francisco’nun batısına gitmeden önce Ansel Adams ile fotoğrafçılık eğitimi aldı ve burada şehrin sanat camiasında öncü karakter haline geldi, kolayca arkadaşlıklar kurdu ve hippileri, protestocuları, devrimcileri ve rock and roll sanatçılarını fotoğrafladı.

Altman’ın hayatı ve çalışmalarıyla ilgili bir belgesel üzerinde çalışan yönetmen Frankie Ann, “Robert harika, sevimli bir insan ve arkadaştı” dedi. “Rolling Stone fotoğrafçıları olarak Altman’ın enfes samimi enstantaneleri, 60’ları tanımlayan tarihi anları yakaladı.

2007 ‘de yayımlanan bir Altman kitabı olan The Sixties: Photographs‘da, Tina Turner, Dave Crosby ve Keith Richards’ın Rolling Stone dergisine kapak olan ikonik resimleri ve 1970 ‘ten 1973’ e kadar dergi için çalışırken çektiği rock and roll konserlerinin ve yıldızlarının diğer birçok fotoğrafı yer aldı. Kariyeri boyunca Altman, Jim Morrison dahil 1960’lara dair her şeyi canlı izleyip belgeleyerek 30.000 ‘den fazla görüntü yakaladı. ✪

ke4aqycg
Önceki

[trajedesaliva] Görülebilenleri zar zor görmek, duyulabilenleri zar zor duymak

Luisa Capetillo
Sonraki

Küba anarşist yayıncılığını diriltmek