Rüzgâr Defteri

ruzgardefteriİlhan Berk ile görüştüğünde, şairin Zafer Yalçınpınar’a “Şiir boktur. Şiiri bırak, düzyazı yaz, roman yaz… Dünyanın her yerinde bu böyledir.” dediğini biliyoruz. Yalçınpınar’ın Rüzgâr Defteri isimli şiir kitabı, Oyun Yayınevi tarafından basıldı. Hakkında “Alegorik anlatımların alan derinliğinde oluşan şiirsel bir metindir ve 2013-2014 yılları boyunca Bozcaada ile Marmara (Mermer) Adası’nın örgün uzamında kaleme alınmıştır.” deniyor. Ne yazmayı ne de okumayı tavsiye etmiyoruz. Şiire bulaşmak isteyenlerin yolu kesişecektir, gerekirse.

[Oyun Yayınevi]


“Es la baba haydar!” diyor bir balıkçı.

“Akıl ver ağaçlara.”

Denize, teknelere, oltalara,
küllere, toza, toprağa,
iskeleye, gemilere, şapkalara,
balıklara:-

En son, insanlara.

……….

Adalarda her şey kendini baskın bir üslupla ifade eder:

Karanlık daha karanlıktır,
yıldızlar daha belirgindir.

Uyumak daha derindir,
uyanmak daha hızlıdır.

Bulutlar daha yakındadır,
üzerine gökyüzü yıkılabilir.

Adalarda her şey kendine yakınsar, bazıları da kendini -bir ânda- bulur ve kaybeder.

Çakar… ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]