Tarkovski’nin Stalker’ı ve dijital zamanlarda yeniden yapmak

Andrey Tarkovski’nin beşinci filmi Stalker, 1979 yılında ölümünden beş yıl önce belirmişti.  İnsanların çağdaş zamanlardaki davranış eğilimleri, nedense rakamlara anlam yüklemek gibi, kimseye bir katkısı olmayacak davranışlar ile örülmüş. Brooklyn’den Peter Burr, video sanat yaptığını söylüyor. Filmi kaynak edinmiş.

Tarkovski'nin Stalker'ı ve dijital zamanlarda yeniden yapmak 4

Filmdeki (ve kitaptaki) The Zone/Bölge’yi yaptığı animasyon Special Affect’de yansıtmış. Bölge’den ilerleyinde The Room’a/Oda’ya ulaşabilirsiniz, şansınız varsa, bölgeyi biliyorsanız, ulaştığınız odada tüm düşleriniz gerçek olabilir ya da öyle olduklarını düşünebilirsiniz.

Tarkovski'nin Stalker'ı ve dijital zamanlarda yeniden yapmak 3

Otuz sekiz dakika süren animasyon yapımda, filmdeki görüntülerin animasyona çevrilmiş halleri, hipnotik geçişler ve tekrarlar var. Lucky Dragons ve Seabat ise, aynı tavrı filmin elektronik müziklerini insan sesi örnekleri ve sintizayzır besteleriyle karma bir hale getirmişler.

Tarkovski'nin Stalker'ı ve dijital zamanlarda yeniden yapmak 2

  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]