loader image

Franz Kafka

[PRAG 83] A Hunger Artist – Kafkaesk folk

  Herr K. namlı müzisyenin ev kayıtlarından ortaya çıkan şarkıların müphem bir çekingenlikle Kafka metinlerini çağrıştırdığı iddiasıyla devam edip, bir albüm formatına getirdiği çalışması  ”Metamorphoses”, bahar aylarında güneş görecekmiş, diyorlar.    ✪

Franz ve Dora: Küller küllere

Felice Bauer’in ailesi kızlarının ismini Fransızca telaffuz etmeyi tercih etmiştir. Franz Kafka’dan dört yaş küçük bu “güzel olmayan, saçı sıradan ama güzel vücutlu” kadının babasından yadigar insanlara güvenmeme refleksi, Berlin merkezli Odeon plak şirketinde yazman diye çalıştığı zamanlardaki yaşamını şekillendirmiştir.…

[Gilles Deleuze] Edebiyat ve Hayat

[su_dropcap style=”light” size=”5″]Y[/su_dropcap]azmak kuşkusuz yaşanmış deneyimin maddesine bir biçim (ya da ifade) dayatmak değildir. Edebiyat daha çok, Gombrowicz’in söylediği ve uyguladığı gibi, kötü-biçimliliğin veya tamamlanmamışın tarafına çeker. Yazmak bir oluş meselesidir; her zaman tamamlanmamış, her zaman oluşmanın ortasındadır ve her…

Haşere

Franz Kafka’nın novellası Dönüşüm 1912 yılının sonlarında yazıldı.

Héléne Cixous – Şato’ya Saldırılar

Ama en sonunda oradaydım, ne fena. Uzun zamandır beklenen gün kaçınılmazdı. Kafka’nın mezarını görmek istiyordum. Görmek istediğini göremeyeceğini gayet iyi bilerek.

[Armağan Ekici] Merak cemiyeti’nin inatçı üyeleri için

Yazar Armağan Ekici tarafından dört yılda Türkçe’ye çevrilen Ulysses, Norgunk Yayıncılık‘tan, Gülden Hatipoğlu editörlüğünde yayımlandı ve 12 Aralık 2012 tarihinden itibaren dağıtıma girdi. Ekici, bu şenlikli kitap hakkında konuşmakla kalmayıp, "Edebiyatsever Göçmen Bankacılar Kıraathanesi'ni anlattı"

[Franz Kafka] Toplumun gör demediği

Onaylayacak birileri muhtemeldir ki zamanında bulunamadığından, yayımcısı Kurt Wollf’tan aktarıldığı varsayılan bir “anlık” edebi kararın detayını hatırlamak istedik.

İktidar ile bireyin bürokrasiden doğan iletişimsizliğinin romanı: Şato

Ebru Gürhan ve Gülşah Seyhan'ın birlikte hazırladıkları ve Franz Kafka'nın eserlerinde sistem, iktidar ve bireyin incelendiği yazılara, Şato / Das Schloß ile devam ediyoruz. Şato, Kafka'nın tamamlanmamış ve ölümünden sonra yayımlanan üç romandan (Dava, Kayıp) biridir. Michael Haneke'nin de TV için, kitaba sadık kalarak bir uyarlamasını yaptığı kitapta, bir kadastrocunun Şato'nun bulunduğu köye gelip, Şato'ya girme çabasını anlattığı roman hakkındakimetin, kitabı henüz okumamışlara tavsiye edilmez.

Ulaşılamayan otoritenin keyfi kararına karşı mücadele

Ebru Gürhan ve Gülşah Seyhan'ın birlikte hazırladıkları ve Franz Kafka'nın eserlerinde sistem, iktidar ve bireyin incelendiği yazılara devam ediyoruz. Der Process / Dava hakkındaki aşağıdaki metin, görünmeyen mahkemenin en alt katındaki temsilcilikleri ile bireyin iletişimsizliği üzerinden, otoritenin ihtişamlı mimari kurgusuyla birlikte yönetim anlayışına dikkat çekiyor. Yazı, kitabı okumamış okurlara tavsiye edilmez.

Otoriteryan bir kişiliğin meta fetişizmi çerçevesinde kurgulanması: Ceza sömürgesi

Ebru Gürhan ve Gülşah Seyhan'ın birlikte hazırladıkları ve Franz Kafka'nın eserlerinde sistem, iktidar ve bireyin incelendiği yazılara devam ediyoruz. In der Strafkolonie / Ceza Kolonisi / Ceza Sömürgesi hakkındaki aşağıdaki metin, aygıtın bireyi cezalandırması üzerine kurulan bir makinenin çalışmasından yola çıkar. Yazı, kitabı okumamış okurlara tavsiye edilmez.