loader image

Jorge Luis Borges

Norah Borges

Norah Borges (Leonor Fanny Borges), ününü koltuğun altına sığdırmış erkeklerlerin ardında kalan kadınlardan işte. Jorge Luis Borges’in kızkardeşi. Ressam, iyilerinden, abisinden çok önce yazmaya başlamış bir yazar. Yapıtları Fransız gerçeküstücü Manometre’de yayımlanmış. Ta 1923 yılında. Zamanının ünlü edebiyat eleştirmeni Guillermo…

Borges ve Rulfo

Jorge Luis Borges 1973 yılıdır, Mexico City’yi ziyaret eder, etmesi gerekmiştir. Kendisiyle bazı insanlar bazı röportajlar gerçekleştirir. Borges bazı cevaplar verir.

Borges

Jorge Luis Borges, hediyeleri sevmezdi. Sürekli hasta bir çocuk. Henüz çocukken dahi, düzgün göremiyor, okuyamıyordu. Kaplanları seviyordu. hayvanat bahçesinde bir tane vardı. Kafesinin önünde dikilip, sessizce, hiç bıkmadan izliyordu. Kitapları seviyordu. Okula on bir yaşında başlamıştı. Kocaman gözlüğü, kravatı ve…

[Marcel Schwob]

Marcel Schwob, altı adet kısa öykü kitabı yazmış ancak büyük yazarlarla büyük hayaller kurmuş, yeteri kadar bilinmeyen, büyük bir yazar.

[Jorge Luis Borges hakkında] “Yaptıklarının delilik olduğunu kabullenmek”

Borges Kadıköy'de nasıl görüldü? Borges'in futbola ile ilişkisi nasıldı? Ferhat Uludere ve Barış Yarsel, Jorge Luis Borges'in 113. yaşgünününde kendisi hakkında bir yazı yazmak yerine, Borges var mı yok mu emin olamadıklarından, biraz tedirgin biçimde oturup Borges'ten ve edebiyata etkisinden konuşmayı tercih ettiler.

Borges’in kadınları

Borges'in tüm yazdıkları ve düşledikleri bir yana, kadınlarla ilişkileri, pek üzerinde durulmamış detaylar içeriyor. Hiç görmediği bir kadınla evlenen büyük yazarın, aşk ve kadınlarla nasıl bir ilişkide olduğuna göz atıyoruz.

[Jorge Luis Borges] Heykel ve Golem

Jorge Luis Borges, 1984 yılında İtalya'da bir müzeyi ziyaret eder. Refakatçılardan biri, heykele dokunduğunda ne hissettiğini sorar. Doğrudan soruları cevaplamak konusunda pek istekli olmayan Borges, ertesi gün cevabını, bir kağıd yazdığı kısa metinle gönderir.

J.G. Ballard: Borges’in bitmeyen ışıltısı

Jorge Luis Borges, tahminen 1972 yılında J. G. Ballard ile bir araya gelmişti. Borges sevgisini çeşitli metinlerde belirten Ballard'ın Borges'e selam gönderdiği kısa bir seçkisini sunuyoruz.

Borges’in evi: Derrida ve Braun

Mösyö Jacques, Borges’in evini ziyaret ettiğinde kelimelerin ve kadınların anlamı konusunda zaten karışık olan kafası iyice karmaşaya gömülmüştü.