loader image

Nazizm

Ay’ın karanlık yüzünden ve saunadan çıkan Nazi imparatorluğu

II. Dünya Savaşı sonrasında sağ kalan Naziler Ay’ın karanlık yüzüne kaçmıştır. Dünya’da kalan halklar kendi dertleriyle uğraşıp, Naziler olmadan nasıl da mutlu mesut yaşadıklarını düşünürken, 2018 yılında Meteorblitzkrieg namlı uzay aracının öncülüğünde Naziler, yeryüzüne dönmeye karar verirler.

Dan Pagis

Henüz çocukken kapatıldığı çalışma kamplarından çıkan şair: Dan Pagis

Militarist kitlelerin görkemli özgürlüğü

Amerikalı fotoğrafçı Arthur Mole (1889-1983) piksel yönetimi yapan bilgisayar programlarının belki de henüz fikri bile ortada yokken, 11 x 14 inçlik bir makineyle binlerceaskerin oluşturduğu dini, militarist ve milliyetçi Amerikan motiflerinin kuşbakışı fotoğrafını çekmiş.

Amerika'nın yaklaşık yüzyıl sonra dünya çapında başlatacağı "Özgürlüğü getirme" operasyonlarının başlangıcı, Nazi Almanyasının düzenli ordularının simgelerinin ilk halleri, bir yandan muhteşem denebilecek sanat eseri fotoğraflar, Amerika'da devletin ve ordunun; askerleriyle birlikte faşizme teğet geçtiğini ya da geçemediğini bir paradoks ortaya çıkarıyor.

Kafka’nın gülümsediği an

Franz Kafka, tüberküloz belirtileri göstermesi üzerine kızkardeşi Ottla Kafka’nın, Kafka’nın deyimiyle biricik kızkardeşi Ottilie’nin yanına kalmaya gitti. ✪

Bitmeyen çile: Auschwitz’den yeni fotoğraflar

Yirminci yüzyıl, insanlığın en hızlı teknolojik gelişimini kazandığı ve aynı hızda da birbirini kırdığı asır olarak tarihteki yerini aldı. Dünyada irili ufaklı uluslar birbirini boğazladı durdu, boğazlamaya devam ediyor. Yahudi soykırımında önemli bir yere sahip olan ve sayısız filme, kitaba konu olmuş güney Polonya kampı Auschwitz’den, çok nadir görülmüş fotoğraflar çıktı ortaya.

Bir ulusun nazi utancı

Büyük Britanya'nın futbol takımı Berlin Olimpiyatları zamanında, Almanya ile dostluk maçı için sahaya çıkar. Hitler tribündedir, olaylar gelişir...

Jenosid meyyalliği

Alman Romantikleri modern Avrupa’nın akılcılığını boş, eklenti, yapay ve hatta bazen onursuzca görüyorlardı. Onlar şahsın yapıcı özünü usunda ve tasarımcılığında değil, şahsın sezgilerinde ve bilincin derinliklerinde kabalaşmış bir duygusallıkta aradılar. Onlara göre akıllı olmak, üretebilir olmak, düşünebilir olmak değil, tarihsel bir dayatmanın kökenindeki organizasyon şuuru, Alman olabilmek bambaşka bir şeydi.