Ay’ın karanlık yüzünden ve saunadan çıkan Nazi imparatorluğu

II. Dünya Savaşı sonrasında sağ kalan Naziler Ay’ın karanlık yüzüne kaçmıştır. Dünya’da kalan halklar kendi dertleriyle uğraşıp, Naziler olmadan nasıl da mutlu mesut yaşadıklarını düşünürken, 2018 yılında Meteorblitzkrieg namlı uzay aracının öncülüğünde Naziler, yeryüzüne dönmeye karar verirler.
Mayıs '12

II. Dünya Savaşı sonrasında sağ kalan Naziler Ay’ın karanlık yüzüne kaçmıştır. Dünya’da kalan halklar kendi dertleriyle uğraşıp, Naziler olmadan nasıl da mutlu mesut yaşadıklarını düşünürken, 2018 yılında Meteorblitzkrieg namlı uzay aracının öncülüğünde Naziler, yeryüzüne dönmeye karar verirler.Fin/Alman/Avustralya ortak yapımı movie, steampunk (F notu: ısrarla İSTİMPANK denmeli düşüncesindeyiz) öğelerini kullanarak, yarı bilim kurgu yarı kara mizah bir anlatımla, fashionable zaman toplumlarına göre “saçmalık” derecesinde bir gelecek tasviriyle distopik bir çalışma.Yönetmen Timo Vuorensola ve yapımcı Tero Kaukomaa, filmi yapacak parayı bulmakta sıkıntı yaşayınca, çareyi fanlardan para toplamakta buldu. Hatta, bilinen para toplama yerine, para yardımı yapan hayranları filmin kârına (eğer olursa) ortak ettiler. 10.000 movie hayranı dışında 200 kadar “on-line yatırımcı” sayesinde, kolektif biçimde 515.000 sterlin topladılar. Filmin bazı detaylarında da, örnek olarak Almanca telsiz konuşmaları, web sitesi üzerinden fanlarla birlikte çalıştılar. 2005 yılında yaptıkları ve ücretsiz indirilebilen Star Wreck ile başlayan bu yeni nesil kolektif üretim şekliyle, sinema yaparken gerçek bir komünite de yarattılar.Filmin bir diğer yönü ise, Yeni Slovenya Sanatı/Neue Slowenische Kunst (NSK) ve Laibach’ın filmde etkin yer alması. Müziklerinde ve konseptinde ağırlığını koyan Laibach, Wagneryan tarzını filme de yansıtmış oldu. Yönetmene söylemedik ancak bu filme, [Hanzel und Gretyl – Third Reich from the Sun] pek yakışırdı.

[sws_3_columns title=””]

Yönetmen Timo Vuorensola

[sws_divider_small_padding]

[sws_divider_small_padding]


[sws_divider_small_padding]

LAIBACH: B-MASHINA

[sws_divider_padding]

“Udo Kier, karakteri ortaya çıkarmakta çok yardımcı, mükemmel öneriler getiren harika bir aktör”

[sws_divider_padding]

Iron Sky şu an dünyada çeşitli ülkelerde gösterime girdi. Filmin görüleceği ülkeler ve tarihler şu haritadan takip edilebilir. Resmi sitede ayrıca movie için talep formu da yer alıyor.

ironsky.web

[sws_divider_padding]

[/sws_3_columns]

[sws_3_columns_2thirds_last title=”Timo Vuorensola: Wagneryen Laibach, tüm film sürecinde yer aldı”]

Futuristika: Star Trek ile Babylon 5 parodi filmi “Star Wreck” ekibini tanıyoruz. Ay’dan gelen Naziler fikri nasıl ortaya çıktı?

Timo Vuorensola: Aslında saunada arkadaşlarımla konuştuğum ve oldukça bilinen bir komplo teorisiydi. Bu konuyla ilgili bir movie çekmeye karar verdim. Finlandiya’da işler saunada yürür. Yazarlarımızdan Jarmo Puskala, gördüğü rüyada bisiklet kullanırken kulağının dibinde kızgın bir Hitler görüntüsünden bahsetti. Ay’dan gelen Naziler gelmiş aklına.

F: Iron Sky’ı tamamen kolektif bir çabayla ortaya çıkarmış olmanız nedeniyle, hayranlardan beklediğiniz desteği/yardımı alıp almadığınız merak ediyoruz. Filmi tamamlarken, mali yardımlar beklentilerinizi karşıladı mı?

Fan yardım ve ödenenler  benim için gerçekten sürpriz oldu. İşe yarasın diye umut ediyordum ancak biraz şüpheliydim. Ama filme yönelik büyük ilgiyi görünce Iron Sky ile bu kadar kendilerini bu kadar yakın hisseden insanlar tanıdığım için çok mutlu oldum.

F: Iron Sky, Finlandiya – Almanya ortak yapımı bağımsız bir movie. Filmin sinemalarda gösterimine dair durum nedir? Websitesinde gösterilen talep formu gösterimler için yeterli mi?

Evet, hemen hemen dünya genelindeki sinema salonlarında gösterime girecek. Filmin 2010 yılında gösterime girmesinin düşünüldüğüne dair bazı söylentiler olsa da biz aslında böyle bir tarihten hiç bahsetmedik. Çekimlere de 2010 yılı Kasım ayında başladık.

F: Bizler için bir nevi ön orgazm anı diyebiliriz: Filmden önce yayımlanan “Dangerous Moon Rising” isimli çizgi romana bayıldık. Sizin bu “Önce oku, beğenirsen yardım yap” fikriniz işe yaradı mı?

Olması gerektiği kadar iyi. Belki daha iyi olabilirdi fakat  web üzerinde hep olduğu gibi bazı şeyler işler, bazı şeyler işlemez, bir sürü şey denemek zorundasındır. Çizgi roman kendisi itibari ile çok güzel bir olay.  Movie öncesindeki üç çizgi romanı da belirli bir zamanda topluca yayınlayacağız.

F: Laibach tarafından yorumlanan B-Mashina web üzerinde büyük ilgi topladı. Bize göre de movie için düşünülebilecek en iyi soundtrack’ler arasında. Laibach ile bu birliktelik nasıl ortaya çıktı? Şarkıyı siz mi talep ettiniz?

Laibach başından beri müzik için bir numaralı seçimimdi. Iron Sky’a aktif olarak çalışmaya başladığımda, değişik ülkelerin milli marşlarının Laibachsal versiyonu olan Volk albümlerini henüz çıkarmışlardı. O çalışma bana çok büyük ilham kaynağı oldu ve filmin müziği için onlarla çalışmaya başlamak istedim. Laibach’ın yaklaşımı da oldukça titizdi. Wagner’in dünyasına derinlemesine daldılar ve movie için devasa bir soundtrack hazırlayıp tüm sürecin oldukça içinde yer aldılar.

F: Korku filmlerinin kült karakteri olarak Udo Kier’in Iron Sky’da yer almasının detayını öğrenebilir miyiz?

Evet, kendisi Iron Sky Dünyasını düşünmeye ilk başladığım andan itibaren aklıma ilk gelen ve iyi bilinen, perdeye kesinlikle kendine özgü farklılık getirebilecek kült bir figür. Kier, karakteri ortaya çıkarmakta çok yardımcı, mükemmel öneriler getiren harika bir aktör. Çok profesyonel, yardımsever ve arkadaş canlısı. Çalışmak için preferrred bir aktör.

F: Tıpkı ülkemiz Türkiye gibi, Finalandiya da geçmişte uzun yıllar bir tür “Sovyet işgali” duygusunu tecrübe etti. Belki de kimilerine gore bir korku olan bu durum genel olarak kültür, müzik, edebiyat ve sinema üzerinde bir etki bıraktı. Öte yandan Almanya ise benzer hissiyatı farklı bir açıdan yaşadı: Nazizm çekincesi. İşte bu iki politik görüş şimdi zamanımızda güçlü bir tür altkültür öğesi olarak karşımızda. Filminiz her ne kadar kara bilim kurgu komedi diye adlandırılsa da, filmde güçlü bir sosyo-politik kod olduğunu düşünüyoruz. Siz mevcut dünya düzeninin geçmişten çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyor musunuz?

Trendy zamanlar hakkında, kısmen öğrendiğimizi ve kısmen asla yeteri kadar öğrenemeyeceğimizi düşünmeye eğilimliyim. Bu yüzden, Sovyet ve Nazi korku rejimi uzun süre önce yok olmasına rağmen olayı, gerçeği bize hatırlatması bakımından içinde sosyo-politik mesajlar olan filmler yapmak önemlidir. Benzer düşünce modellerini hala fashionable iç ve dış politikalarda görüyoruz.

F: Filmi umarız İstanbul’da görürüz. Salute!

Salute! Şu sıralar Türkiye’den distribütörlerle görüşüyoruz. Umarız movie orada da gösterime girecek.

[/sws_3_columns_2thirds_last]
[sws_divider_line] ✪