loader image

Oğuz Atay

Oğuz Atay İle Oyun Oynamak

Çağla Arslan oyun oynama kavramını Huizinga, Oğuz Atay ve gündelik hayatta oynamak zorunda kaldığımız oyunlar arasında gezinerek anlatıyor

[Armağan Ekici] Merak cemiyeti’nin inatçı üyeleri için

Yazar Armağan Ekici tarafından dört yılda Türkçe’ye çevrilen Ulysses, Norgunk Yayıncılık‘tan, Gülden Hatipoğlu editörlüğünde yayımlandı ve 12 Aralık 2012 tarihinden itibaren dağıtıma girdi. Ekici, bu şenlikli kitap hakkında konuşmakla kalmayıp, "Edebiyatsever Göçmen Bankacılar Kıraathanesi'ni anlattı"

Geleceği elinden alınan adam

"Vurdum yumruğumu masaya, ulan! dedim, Siz ki geçmişimde yaptığım hataları sahiplendiniz mi de, durmuş geleceğime üşüşürsünüz!"

[Türkiye’nin ruhu]

Bu memlekette eksik kalan bir şey yoktur, tamamlandığı hissi veren bir şey olmadığı gibi. İsmi ve duyguyu Oğuz Atay'dan aldık, gerisini toplum tamamlar artık.

Değişim ve Dönüşüm’e önsöz

Dante satmayınca yayıncımız yeni bir kitap arayışına girdi ve sekreterle yediği bir öğle yemeği rehavetini daha üzerinden atamadan odama gelip iki tane kitap attı masama. Kafka denen adam, ki sanırım epey tanınıyor, benim gözümden kaçmış, gerçekten ilginç bir yazar. Değişim ve Dönüşüm adlı iki kitabında da aynı şeyi anlatmış; yalnız biraz farklı kelimelerle...

Kalp

Elif Yıldız'ın illüstrasyonu Kalp ile Oğuz Atay'ın günlüğünden devlet, halk ve korku üzerine...