Yves Klein, volare ve düşmek üzerine

Yves Klein mavisi, Eurovision ve Gypsy Kings’in bile yorumladığı dünyanın en popüler şarkılarından birisi arasındaki gizem. f. için… İnternette “Volare” olarak aratırsanız, bir İtalyan havayolu, bir Ukrayna kargo firması ve bir otomobil markasına ulaşırsınız. Aslında, orjinali 1958 yılında Eurovision’da da yarışan Domenico Modugno’nun şarkısı Volare, bu sonuçlardan daha önemlidir. Yeryüzündeki en popüler şarkılardan biri olan ve popüler kültür tarihinde önemli bir yer edinmiş çalışmanın nakaratı “Nel blu dipinto di blu“, serbest çeviriyle “Tümüyle maviye boyanmış, masmaviye” demektedir. Gypsy Kings yorumunu ayrıca çok beğendiğimiz şarkı aslında bu sözlerle, kimse pek bilmese de, “Klein mavisi“ni dünya tarihine kazandıran ünlü Fransız ressam, Neo-DaDa’cılardan
Ocak '08

Yves Klein mavisi, Eurovision ve Gypsy Kings’in bile yorumladığı dünyanın en popüler şarkılarından birisi arasındaki gizem.

f. için…

İnternette “Volare” olarak aratırsanız, bir İtalyan havayolu, bir Ukrayna kargo firması ve bir otomobil markasına ulaşırsınız.

Aslında, orjinali 1958 yılında Eurovision’da da yarışan Domenico Modugno’nun şarkısı Volare, bu sonuçlardan daha önemlidir.

Yeryüzündeki en popüler şarkılardan biri olan ve popüler kültür tarihinde önemli bir yer edinmiş çalışmanın nakaratı “Nel blu dipinto di blu“, serbest çeviriyle “Tümüyle maviye boyanmış, masmaviye” demektedir.

Gypsy Kings yorumunu ayrıca çok beğendiğimiz şarkı aslında bu sözlerle, kimse pek bilmese de, “Klein mavisi“ni dünya tarihine kazandıran ünlü Fransız ressam, Neo-DaDa’cılardan Yves Klein’a gönderme yapar. Hatta şarkı tümüyle Yves Klein için yazılmıştır.

Peki “Yves Klein mavisi”ne gönderme yapan ve ilk dizesinde maviye boyanmış bir dünyadan bahseden şarkının adı neden Volare (Düşmek) olmuştur.

Cevap yine ayrıntıda gizli. Yves Klein henüz küçük bir çocukken arkadaşlarıyla yeryüzünü “paylaşırken” gökyüzünü ve havayı, yani boşluğu seçmiştir.

Bu seçimin çocukça bir karar değil de tüm sanat anlayışını belirlediğini, Yves Klein’in yıllar sonra, Paris’in arka sokaklarından birinde, eski bir apartmandan kendisini boşluğa bırakmasıyla anlıyoruz.

Klein mavisi

Kendisi daha sonra, pencereden kuğu dalışı yaptığı bu ünlü fotoğrafı için “Boşluğun resmini çizebilmek için, kendimi borçlu olduğum o boşluğa gitmeliydim, boşluğun en derin kısmına…” demiştir. Sanatta ve hayatta gizemler, göndermeler, dünyayı masmavi renklendiriyor.

Yves Klein ve mavi hakkında küçük sub-notlar:

– 34 yaşında hayatını kaybeden ressam ve fotoğraf sanatçısı Yves Klein, aynı zamanda bir Judo ustasıydı.

– Yves Klein’ın çalışmaları Avrupa pop art ve Yeni gerçekçilik- Nouveau realisme kapsamında değerlendirilir.

Yves Klein Centre Pompidou’da…

– 2008 yılına Türkiye’yi temsil edecek olan Mor ve Ötesi Fikret Mualla’ya gönderme yapabilir mi? O da olmadı en azından bizim George Best’imiz Metin Oktay’a selam çakarlar mı?

– Yeryüzündeki futbol derbilerinin ilk çıkışı aslında kırmızı-mavi çekişmesi üzerine dayanmaktadır. İngiltere’de Liverpool’un rakibi olan mavi formalı Everton taraftarları bu nedenle “Once a blue always a blue – Bir kez maviysen hep mavi kalacaksın” derler.

Futuristika, tabii ki, hep mavinin yanındadır.

Gypsy Kings - Volare [kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/oNgSeJzLJFc " width="425" height="350" wmode="transparent" /]

Domenico Modugno - Volare 1958 [kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/Z-DVi0ugelc" width="425" height="350" wmode="transparent" /]

Anthropometries of the Blue Period and Fire Paintings: Two Performances 1960 - [kml_flashembed movie="http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=8859506883702524061" width="425" height="350" wmode="transparent" /]

(Yves Klein’ın, zamanında olay yaratan, 1960 yılında kadınları resim için malzeme olarak kullandığı sergisine ilişkin kısa film.) ✪

Önceki

David Lynch ve bir ayakkabıcının fetişi

Sonraki

Matematik bilmeyen giremez*