12.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Dört Mevsim

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin desteğiyle düzenlenen 12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 5 – 17 Mayıs tarihleri arasında ilgiyle izlenecek gösterilere ev sahipliği yapacak.

Kukla İstanbul
http://istanbulkuklafestivali.orgkaragozek@gmail.combiletixfacebook grup
Şehit Muhtar Mahallesi, Taksim Akarcası sk:4 Beyoğlu, Turkey

Festival, bu yıl, Türk Tiyatro Tarihi’nde bir mihenk taşı, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun yaşamasına önemli katkılar sağlayan Prof. Dr. Metin And anısına ithaf edilmiştir.

Bu yıl festival Onur Ödülü “Gölgeye Övgü” sergisi dolayısıyla Karagöz ve gölge sanatına katkılarından dolayı İstanbul Modern’e veriliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı kültürlerden, modern ve geleneksel kukla örneklerinin sahneleneceği festivalde ayrıca Endonezyalı bir gölge oyunu sanatçısı üzerine Shadow Master, TRT Yapımı Gölgenin Canı belgeseli ve Karagöz yapım ve oynatım tekniklerini anlatan Türk-Alman ortak yapımı Hayal belgeselleri gösterilecek.

Kentin çeşitli bölgelerinde yapılacak atölye çalışmaları, Mısır Kuklası Sergisi ve İstanbul Modern’de yapılacak Akdeniz Kuklası Sempozyumu da ilgi çekecek. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]