Incognito

Gerçek ve hayali ayıran çizginin üzerinde geçen “Incognito”, 23 Şubat'ta Bitiyatro sahnesinde.
Şubat '16

Incognito, bilinmeyen bir yerde bekleyen beş insanın, varoluşlarını tutabildikleri yerden yakalamaya çalışmalarını, klasik anlamda bir metin akışı olmadan ve izleyicisine bir konu vaad etmeden pek çok durumla anlatan bir tiyatro oyunu. Çok mu gerçek çok mu hayal olduğu izleyiciye bırakılan bu tuhaf hikayede, içine atıldığı dünyaya dışarıdan yabancı gibi bakan ama yine de aynı dünyanın kurallarına göre yaşama zorunluluğuna uyum sağlayan yaşamları yalın bir anlatımla sahneleyerek beğeni topluyor.

Fehmi Karaarslan’ın tasarlayıp yönettiği ve Birleşik Aksiyon Tiyatro Topluluğu’nun sahneye koyduğu oyunda Düzgün Aslan, Volkan Çıkıntoğlu, Hüseyin Urcan, Derya Yıldırım ve Uğur Cem Lalek oyuncu olarak yer alıyor.

Oyun biletleri için www.bitiyatro.com veya www.biletix.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Oyun Hakkında:

Oyun, izleyicisine bizi biz yapan şeyleri, bunları nasıl bulup çıkardığımızı, ne kadar sahiplendiğimizi, kişiliğimizi bulma yolunda emin adımlarla ilerlememizi ve parametreleri sürekli değişen bu sonsuz mücadeleye ayak uydurma çabamızı çarpıcı bir şekilde sunuyor.

Aktör-Clown oyunculuk modeli arayışının ilk ürünü olarak ortaya çıkan ve  doğaçlamalar yoluyla kurulan Incognito, izleyicisini sarıp sarmalayan farklı bir anlatım gücüne sahip.

Türkiyede yeni fark edilmeye başlanan ve örneğine az rastlanan bu cesur biçim, klasik yöntemlerin ötesinde kendine has teknikleriyle dikkat çekiyor.

Incognito, izleyiciyi tuhaf bir maceraya katılmaya davet eden, ilginç ve aynı zamanda cok derin ve güzel bir oyun. Yarattığı geniş ve özgür anlatımı, çok titiz şeçilmiş sessiz anlarla, içinde yaşadığımız günümüz dünyasının gerçeklerinin sıradışı olduğunu gözler önüne seriyor.

İnsanın dünyada varoluş meselesi hem oyunun ana hareket temasını belirliyor hem de sahneleme estetiği konusunda deneysel bir dil arayışını tetikliyor. Söz konusu olgu eğlenceli bir dille anlatılırken, trajik olan popüler ve ironik bir bakışla yansıtmak isteniyor. Bu yolla seyircinin oyunla organik bir bağ ve sempatik bir yakınlaşma kurması amaçlanıyor.

Oyun kişileri için olduğu kadar oyuncular için de bir arayış “İncognito”. Sahnedeki varoluşlarını kurabilmek için clown-aktör diyebileceğimiz bir yapının üstüne tırmanmaları gerekiyor. Bu bakış açısı clown disiplinini bir oyunculuk metodu gibi görerek, aktörün oyun kişisini yaratmasını sağlıyor. Bu şekilde var olan oyuncu ve oyun kişisi, kendine clownesk olandan bir adım ötede bir alan yaratmayı başarıyor. Biçimsel olarak değil, düşünsel olarak clowndan temellenen oyun, komik olanı, hatta trajikomik olanı ilk bakışta yakalamayı hedefliyor.

Uluslararası festivallerden de davet alan Incognito, Nisan ayında Fransa ve Almanya’da sahnelenecek.

Yönetmen Hakkında: 

İstanbul’da doğan Fehmi Karaarslan Paris Devlet Yüksek Konservatuarı Tiyatro Oyunculuk Bölümü’ndeki eğitiminin ardından Fransa’da birçok tiyatro oyununda oyuncu olarak yer aldı. Lyon merkezli tiyatro topluluğu Le Spoutnik’in kurucularından olan Fehmi Karaarslan çalışmalarını Türkiye, Fransa ve Almanya arasında sürdürmektedir. 

Detaylı Bilgi:

Mina Ertem
Birleşik Aksiyon
www.facebook.com/birlesikaksiyon
mina.ertem@actionunie.com
532 792 8766 ✪

Önceki

Löpçük megazine 2014 – 2016 complete discography

Sonraki

Alain Mascarou’yla Bilge Karasu hakkında: ‘Farklılığı yaşamayı bilmek’