Deneysel dergi standı

[Do You Read Me?], Berlin’de haftanın altı günü açık, bir dergi satış ve okuma mekanı. Sadece dergilere ayrılmış olan mekanda mimariden fotoğrafa, müzikten edebiyata sayısız dergiye ulaşabiliyor ya da anında okuyabiliyorsunuz.

Ülkemizde ise dergiler gazete bayilerinin köşesinde ya da dış yüzünde, hemen hemen aynı sıralamayla diziliyorlar. Haftalık, on beş günlük mizah-politik dergiler, bilgisayar dergileri, magazin dergileri, arada Bant/Roll, Futbol dergileri. Biraz şanslıysanız ya da İstanbul’un göbeğindeyseniz, Monocle ya da Wired’ı aradan tek tük bulabilirsiniz.

Eğer fanzin ya da dağıtım şirketi kanalları dışındaki dergilere bakacaksanız, gideceğiniz yerler de sınırlı. Ne kadar sıkıcı. Berlin’e yolu düşen uğrasın diye: Auguststraße 28 (Ecke Große Hamburger Str.)
10117 Berlin-Mitte.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]