İllüstrasyonun antik bir kitabı diriltmesi

/

Herman Melville’in 1851 tarihli romanı Moby Dick, yapıtta kullanılan dil, semboller, tasvirler, karakterlerin kurulması gibi sebeblerle, modern romanın öncüsü sayılabilir. Hala okumamış olan varsa, hayatındaki o büyük boşluğu farketmesini umarak, kitabın 1930 baskısındaki illüstrasyonların peşine düşelim.

İlk baskısı 1851 yılında yapılan kitap, tarihe geçmiş olan giriş cümlesiyle (Call me Ishmael) dikkat çeker. Melville, o dönemde gerçekleşen balina saldırıları dışında, asıl olarak, 1838 yılında Şili açıklarında öldürülen ve şu ana kadar tarihteki tek beyaz balina olan albino [Mocha Dick]ten etkilenmiştir.

Kitap, ertesi yıl yayınlanan Tom Amca’nın Kulübesi’nin gölgesinde kalmıştır. Tom Amca’nın Kulübesi, Amerika’da 19. yy’da İncil’den sonra en çok satılan ve okunan kitap olmuştur. Melville’in ölümüyle yeniden basılan Moby Dick sadece New York yeraltı edebiyatı camiasından ilgi görmüştür.

Moby Dick’e tekrar hayat veren ise, ressam Rockwell Kent olmuştur. 1930 yılında Kent’in illüstrasyonlarıyla yeniden basılan kitap hemen tükenmişti. O yıldan itibaren, ABD’de hemen her Moby Dick basımı Kent’in illüstrasyonlarıyla yayınlanmıştır.

Bizde ciddi(!) edebiyat yayınlayanlar illüstrasyonlara çok sıcak bakmaz. Oysa Moby Dick, araya giren dünya savaşıyla kendi dilinde unutulmuşken, ingilizce edebiyatta 78 yıldır bu kitabın anıldığı hemen her yazıda, illüstrasyonlarından da bahsediliyor. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]