İspanyol kadın yönetmenler

İspanyol Kadın Yönetmenler Akbank Sanat ve Cervantes Enstitüsü İşbirliği ile Mayıs ayı boyunca Akbank Sanat Sinema Kuşağı’nda sinemaseverler ile buluşuyor.
Mayıs '12

Akbank Sanat, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve AECID(Ministerio de Asuntos exteriores y de Cooperacion) işbirliğiyle Mayıs ayı boyunca her çarşamba İspanyol kadın yönetmenlerin yakın dönem filmlerinden örnekler Akbank Sanat Sinema Kuşağı’nda ücretsiz olarak sinemaseverler ile buluşuyor.

Akbank Sanat, İstanbul Cervantes Enstitüsü ve AECID(Ministerio de Asuntos exteriores y de Cooperacion) işbirliğiyle Mayıs ayı boyunca her çarşamba İspanyol kadın yönetmenlerin yakın dönem filmlerinden örnekler Akbank Sanat Sinema Kuşağı’nda ücretsiz olarak sinemaseverler ile buluşuyor.

Etkinlik ilk olarak 2 Mayıs 2012, Çarşamba günü Patricia Ferreira’nın yönettiği Hanım (Señora de…) filmi ile başlayacak. Ardından 9 Mayıs 2012, Çarşamba günü Ana Diez’in yönetmenliğindeki Vatancık (Paisito), 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü  Juana Macías’ın yönettiği Yarın İçin Planlar (Planes para Mañana) ve son olarak 23 Mayıs 2012 Çarşamba günü Iciar Bollaín’in yönettiği Yağmuru Bile (Tambien La Lluvia) filmleri ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta izleyici ile buluşacak.  

ETKİNLİK: AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI -“İspanyol Kadın Yönetmenlerin Yakın Dönem Filmleri”

Yer: Akbank Sanat

Saat: 17.30

Program:

  • 2 Mayıs 2012, Çarşamba

Hanım (Señora de…)

  • 9 Mayıs 2012, Çarşamba

Vatancık (Paisito)

  • 16 Mayıs 2012 Çarşamba

Yarın İçin Planlar (Planes para Mañana)

  • 23 Mayıs 2012 Çarşamba

Yağmuru Bile (Tambien La Lluvia)

* Filmler, orijinal dillerinde (İspanyolca) ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

“İSPANYOL KADIN YÖNETMENLERİN YAKIN DÖNEM FİLMLERİ”

HANIM (Señora de…)

İspanya, 2009, 78 dk. (Belgesel)

Yönetmen: Patricia Ferreira

Sinematografi: Antón Bugallo Vecino

Tarih: 2 Mayıs 2012, Çarşamba Saat:17.30 Yer: Akbank Sanat

Hanım, tarihin onlara hayal kurmalarına bile izin vermediği farklı jenerasyonlara ait kadınların tanıklıklarını ve hikayelerini anlatıyor. Bu kadınların yapabildikleri tek şey, sesleri, arzuları ve hatta fikirlerinin susturulduğu, farklı bir zamanda doğduklarını kabullenmek olmuştur. Şehirli ve köylü, denizden ve topraktan gelen bu kadınlar, hayatlarında ilk defa, Batı toplumunda yer alan, kısıtlayıcı geleneklerden ve kendi anılarından bahsediyor. Özellikle de Galiçya ve İspanya’nın yakın geçmişine ayna tutmayı başarıyorlar.

VATANCIK (Paisito)

İspanya, 2009, 83 dk.

Yönetmen: Ana Diez

Oyuncular: Mauricio Dayub, Emilio Gutiérrez Caba, Viviana Saccones

Tarih: 9 Mayıs 2012, Çarşamba Saat:17.30 Yer: Akbank Sanat

Montevideo, 1973: Güney Amerika’nın en küçük ülkesinin, en kanlı askeri darbesinden bir hafta önce 12 yaşında, farklı ve aşık olmak. Osasuna Pamplona’nın yeni transferi futbolcu Xavi, ailesinin topraklarına ayak basar basmaz, geçmişiyle karşı karşıya kalır.  Otuzlu yaşlarında, hayatında ilk kez vatanından ayrılmıştır ve yirmi senedir kendisini bulmasını ve 1973 Uruguay’ına dair anılarını paylaşmasını bekleyen, aşkı ve nefreti arasında sıkışıp kalmış olan Rosanna ile karşılaşır. O zamanın Uruguay’ı, ünlü demokrasisi ve milyonlarca insanın kitle psikolojisine rağmen yine de halkın sorunlarını örtememekte, politik çalkalanmalar, Tupamarolar ve askerler arasında, gelmesi önlenemez olan darbeyi beklemiştir. Tüm bunların ortasında ise, Rosanna ve Xavi’nin ailelerinin tek amaçladıkları şey, çocuklarının güvenliğini sağlamak ve fikirlerinin bilincinde bir hayat sürmelerini sağlamak… Ve tabii ki, futbol izlemektir. Vatancık’ta, savaş dönemlerinde bile, futbol herşeydir.

YARIN İÇİN PLANLAR (Planes para Mañana)

İspanya, 2010, 90 dk.

Yönetmen: Juana Macías

Oyuncular: Carmen Elías, Ana Labordeta, Goya Toledo

Tarih: 16 Mayıs 2012, Çarşamba Saat:17.30 Yer: Akbank Sanat

‘Yarın İçin Planlar’, hayatlarının tamamen değişeceği bir gün geçiren dört kadının öyküsünü anlatıyor. Yeniden başlama fırsatını yakalayan kadınlar, yıllardır inşa ettikleri herşeyle ilişkilerini kırmanın korkusunu kalplerinde taşıyorlar.

YAĞMURU BİLE (Tambien La Lluvia )

İspanya, 2010, 105 dk.

Yönetmen: Iciar Bollaín

Oyuncular: Luis Tosar, Gael García Bernal, Juan Carlos Aduviri

Tarih: 23 Mayıs 2012, Çarşamba Saat:17.30 Yer: Akbank Sanat

Paragöz film yapımcısı Costa ile genç ve idealist Sebastian, Bolivya’da çekecekleri yeni film için çalışmaktadırlar. Film, İspanyollar’ın Amerika’ya gelişlerine, burada uyguladıkları acımasız uygulamalara ve kilisenin bazı cesur üyelerinin, onlara karşı durmaya cesaret etmelerine odaklanacaktır. Costa ve Sebastian, sinematografik Santo Domingo’larını kurdukları Bolivya’da, kendi benliklerini sorgulamalarına sebep olacak bir olaylar zincirinin fitilinin ateşlenmek üzere olduğundan ise habersizdiler. Su Savaşları başlar başlamaz, ikisinin de fikir ve duruşları değişerek, yer yer birbirleriyle karşı karşıya kalmak zorunda kaldıkları duygusal bir yolculuğa yelken açmak zorunda kalacaklardır.

 ✪

Önceki

Ay’ın karanlık yüzünden ve saunadan çıkan Nazi imparatorluğu

Sonraki

Fluxus 50 – Kuad Gallery