Fluxus 50 – Kuad Gallery

Fluxus hareketinin 50. yılı dolayısıyla Kuad Galeri, Fluxus sanatçılarını 70’li yıllardan bu yana destekleyen Galerie Inge Baecker’in (Münstereifel, Almanya) koleksiyonundan yapıtlarla kapsamlı bir sergi düzenliyor.
Mayıs '12

GALERIE INGE BAECKER KOLEKSİYONU’NDAN FLUXUS’UN 50. YILI SERGİSİ

SANATÇILAR:

Detlef Birgfeld, Ugo Dossi, Louis Goodman, Al Hansen, Geoff Hendricks, Dick Higgins, Allan Kaprow, Milan Knizak, Alison Knowles, Ulrike Rosenbach, Endre Tot, Wolf Vostell, Emmett Williams (Galerie Inge Baecker); Nam June Paik (Gelecek Kültürü ve Sanatı Vakfı); Eric Andersen, Serhat Kiraz, Ahmet Öktem, Otto Künzli, Zeljka Micanovic (Kuad Galeri).

Inge Baecker, sanatçı Eric Andersen ve Kunsthalle Düsseldorf Direktörü Gregor Jansen sergi açılışına katılacaklar.

12 Mayıs saat 13:00’te sanat eleştirmeni-küratör Fırat Arapoğlu Inge Baecker, Eric Andersen ve Gregor Jansen ile bir söyleşi yapacaktır.

AÇILIŞ: 10 MAYIS 2012, 16:00-20:00

SERGİ SÜRESİ: 10 MAYIS – 30 HAZİRAN 2012

SÖYLEŞİ: INGE BAECKER, ERIC ANDERSEN, GREGOR JANSEN, FIRAT ARAPOĞLU, BERAL MADRA (MODERATÖR).
12 MAYIS 2012, SAAT: 13:00, KUAD GALERİ.

Fluxus hareketinin 50. yılı dolayısıyla Kuad Galeri, Fluxus sanatçılarını 70’li yıllardan bu yana destekleyen Galerie Inge Baecker’in (Münstereifel, Almanya) koleksiyonundan yapıtlarla kapsamlı bir sergi düzenliyor. 70’den fazla resim, desen, özgün baskı, çoğaltma, küçük heykel, fotoğraf ve kolaj bu sergi ile satışa sunuluyor.

FLUXUS’un 50. yılı Wiesbaden ve New York’ta kurum ve galerilerde yıl boyunca kutlanmaktadır.

1962 yılından başlayarak özellikle Almanya’da Wiesbaden’de ve New York’ta görsel-işitsel-sözsel sanatların bireşiminden oluşan ve toplumu sanat yapıtının üretim ve izleme süreçleri içine alan bir sanat ve kültür hareketi olan Fluxus kapsamında üretilen yapıtların biçim, kavram ve estetiği günümüz sanatının ilişkisel estetiğinin ve toplum ve sanatçı arasındaki karşılıklı etkileşimin altyapısını oluşturuyor.

Eşzamanlı olarak Batı Almanya (Nam June Paik,  Wolf Vostell, Benjamin Patterson) ve ABD’de (La Monte Young Dick Higgins, Alison Knowles, Robert Watts) geliştirilen Fluxsus hareketi kısa zamanda çok geniş bir coğrafyaya yayıldı. Özellikle Japonya (Ay-O, Yoko Ono, Takehsa Ksugi, Mieko Shiumi , Shigeko Kubota), Fransa (Ben Vautier, Robert Filliou, Daniel Spoerri, Emmett Williams), Danimarka (Arthur Köpcke, Eric Andersen) ve Çekoslavakya’da  (Milan Knizak) önemli üretimler gerçekleşti.

Kuad Galeri’deki sergide Eric Andersen, Detlef Birgfeld, Ugo Dossi, Louis Goodman, Al Hansen, Geoff Hendricks, Dick Higgins, Allan Kaprow, Milan Knizak, Alison Knowles, Nam June Paik, Ulrike Rosenbach, Endre Tot, Wolf Vostell, Emmett Williams’ın resim, desen, fotoğraf, kolaj, özgün baskı ve küçük heykelleri sergileniyor ve satışa sunuluyor. Münihli tasarımcı Otto Künzli’nin yanı sıra, Türkiye’den 70’li yılların sonunda Fluxus özellikleri taşıyan işler üreten sanatçılar Serhat Kiraz ve Ahmet Öktem de sergiye yeni işleriyle katılıyor. İstanbul’da yaşayan ve çalışan Sırbistanlı genç sanatçı Zeljka Micanovic de Fluxus özelliği taşıyan bir kitap işini sunuyor.

Fluxus hareketini tanıtan yapıtların sunulduğu sergiler daha önce İstanbul’da 1991’de 4. İstanbul Bienali’nde  IFA kurumuna ait bir koleksiyon Atatürk Kültür Merkezi’nde, 1996’da Şükran Aziz’in Eric Andersen’in katılımıyla gerçekleştirdiği Fluxus sergisi ve gösterisi Atatürk Kültür Merkezi’nde ve 1999’da Galerie Inge Baecker’in koleksiyonundan bir kesit Borusan Sanat Galerisi’nde izleyicilere ulaştı.

Kuad Galeri, Marinko Sudac koleksiyonunun bir bölümünü izleyicilere sunduğu ilk sergisi “Kesintisiz Avangard”ta olduğu gibi, bu sergide de koleksiyonların bellek olarak önemini vurguluyor ve günümüz sanatının arka alanındaki önemli üretimleri gündeme taşıyor. ✪