İstanbul’a yeni bir etkinlik takip sitesi: EventZ

Müziğin artık tek taraflı olamayacağı bir dönemde, çalan ve dinleyenin birbiriyle etkileşimde olduğu tek yer konser ve festivaller. İşte bu nedenle etkinliklerin önemi gün geçtikçe artıyor. İstanbul’da son zamanlarda bunların sayısının da artması neticesinde yeni bir etkinlik takip sitesi var artık; EventZ. Yalnız diğerlerinden farklı. Bir konsere ait işitsel ve görsel tüm ihtiyaçlar tek adreste; grubun-müzisyenin albümleri, öne çıkan şarkı ve video’ları, son konserlerinden bir setlist, twitter’da etkinlik hakkında konuşulanlar ile dikkat çekici içerik sunuyor. Tüm bunların yanı sıra son müzik video’ları Video bölümünde, son müzik haberleri Weblog bölümünde takip edilebilir. Özellikle One Love Pageant ve Rock’n Coke gibi festivallerde epey yararlı olacak olan EventZ’i, Fb ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Ekip kaç kişiden oluşuyor?

Ekip tek kişi, o da ben :) Gökhan Karabıçak. Üç yıldır yayın yapan ve Mart başı son sayısını çıkaran Reset! Journal’de editördüm.

Website için nasıl bir altyapı oluşturdunuz, ne zaman açıldınız ve şu an ziyaretçi rakamları nasıl?

Altyapı wordpress tabanlı, ama kodlama bildiğim için onun üzerine geliştirmeler yapabiliyorum. Website 10 Nisan’da açıldı; 1,5 ayda gayet iyi bir tekil kullanıcı sayısına ulaştı. Alexa sıralaması da giderek yükseliyor. Reset!’in hitlerine henüz ulaşmadı, ki zaten bu çok alakasız olur. Reset!; içeriğinde sadece yazı olan bir dergiydi. EventZ ise daha işitsel ve görsel bir website. En azından albüm indirme linkleri ile gelen ”uçucu” hitler her ikisinde de olmadı, olmayacak.

İstanbul’da belirli konser mekanlarının listelendiğini gördük etkinliklerde. Pageant ve konser dışında etkinliklere yer verecek misiniz?

Şu an için müzik odaklı bir website olacak, sadece konser ve festivaller olacak. Bunun yanında müzik video’larının olduğu Video bölümü ve müzik haberlerinin olduğu Weblog bölümü de devreye alındı.

Takipçilerinize davetiye vs gibi özellikler sunma planları var mı?

Evet, Reset! Journal’deyken bir çok konsere davetiyeler, albümler veriyorduk, EventZ’de de yapacağım bunu. Muhtemelen yeni sezonda.

Etkinlik bilgilerini kendiniz mi toparlıyorsunuz yoksa mekanlarla iletişim halinde misiniz?

Konser ve pageant sayfalarını kendim derliyorum. Tabii içerik oluşturmak için kendi müzik bilgimin yanında bir çok siteden de faydalanıyorum. Bunun yanında mekanlardan gelen basın bültenlerini de Weblog kısmından kaynak belirterek yayınlıyorum. ✪

EventZ

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]