Jean-Luc Godard’ın vedasından önceki son günlerini anlatan belgesel

Jean-Luc Godard'ın arkadaşı, son günleri hakkında bir belgesel hazırladı.
Temmuz '23
08 02 2002, Zürih, --- Jean-Luc Godard --- Image © CHRISTOF SCHUERPF

Fabrice Aragno, Jean-Paul Battagia, Nicole Brenez, Mathilde Incerti ve Mitra Farahani’nin Jean-Luc Godard’ın dünyadaki son günlerinde yanında oldukları entelektüel arkadaş çevresi. Farhani’nin Godard’la dostluğu sayesinde Godard’ın son döneminde bir belgesel çektiğini öğrendik. CNC (Fransa Ulusal Sinema Merkezi), 30 Haziran 2023’te son çeyrek için fonlarını açıkladı ve seçilen projelerden biri Farahani’nin yönettiği ve Écran Noir Productions yapımı yeni Godard filmi oldu.

Sinopsise göre Farahani, JLG’nin 13 Eylül 2022’de İsviçre’de destekli intiharına kadar son filmi “Scenario” üzerinde çalışırken hayatının son aylarını takip etti.

Sinopsis:

Jean-Luc Godard 13 Eylül 2022’de dünyayı terk ettiğinde, kendi yazdığı bir senaryoyu, gönüllü ölümünü izliyordu. İki yıldır, Écran Noir Productions’ın Arte ile ortak yapımcılığını üstlendiği “Scénario” adlı son filmi üzerinde çalışıyordu. [Belgesel, bu son birkaç aylık yaratım sürecinin kırılgan zamanlamasının izini sürüyor. Izdırabı ona rahat vermezken, eser son sınırlarına kadar direniyor. Jean-Luc Godard, kendi isteğiyle ölümünden bir gün önce, bitmemiş bir eserin son talimatları olan son sözlerini kamera önünde söylüyor.]

Kimseye önermiyoruz, kendimiz dahil. ✪