[Mit ve Joe Strummer] Portreler

Cheuse'un Joe Strummer portreleri.
Aralık '22

Josh Cheuse, 16 yaşındayken Electric Lady Studios’ta The Clash’i çalmak için ankesörlü telefondan aramaya karar verdi. Londralı çeteye onların fotoğraflarını çekip çekemeyeceğini sorduktan kısa süre sonra kendini en sevdiği grupla takılırken buldu. O zamandan beri Cheuse, David Bowie, AC / DC, Bob Dylan ve Oasis gibi müzik dünyasının en büyük isimlerinden bazılarıyla çalıştı. 2020’de John Coltrane’in 1963: New Directions boxset’i için sanat yönetmenliği Grammy’ye aday gösterildi. 

Cheuse’un hayatının tek bir telefon görüşmesi yaparak değiştiği söylenebilir. Sadece kendisi için bir kariyer yaratmakla kalmadı, aynı zamanda müzikal ikonlarıyla, özellikle de yeni kitabı Print the Myth: Joe Strummer Portraits 1981-2002’nin odak noktası Joe Strummer ile paha biçilmez dostluk kurdu.

Print the Myth‘in sayfalarında Strummer, New York’tan Galler’e kadar uzanan yerlerde, arkadaşları ve ailesiyle, çalışırken veya çekimler için poz verirken görülüyor. Siyah-beyaz ve renkli çekimlerin karışımının yanı sıra kolajların ve hatıraların görüntüleri sıralanıyor.

Neden 20 yıl sonra?

Bütün bu şeyler bir kutuda oturuyordu ve paylaşmak istedim. Sadece bir bahçe satışında satılıp gitmelerini istemedim. Dünyada olmak için hala yeterince şanslı olanlarımız, alevi canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu ruhu canlı tutmak için rock and roll’un közüne üflediğimi hissediyorum.

Politik bir aileden geliyorum. The Clash’in müziği benim için anlamlıydı. ” açıkladı. Melodilerini ilk duyduğumda bu insanlar neden bahsettiğimi, ne düşündüğümü ve neye inandığımı biliyorlar. Benzer bir dalga boyundayız diye düşündüm. Konserlerde biletiniz yoksa – endişelenmeyin! Birisi sizi içeri alabilirdi. Dinleyiciler işin bir parçasıydı; İster The Clash, ister The Specials, dinleyiciler onlarla aynıydı. 

Bu adamların doğası herkesin partiye girmesine ve katkıda bulunacak bir şeyiniz varsa katılmasına izin vermekti, şimdiki türden münhasırlık yoktu. Strummer sadece bir arkadaş değil, aynı zamanda bir “akıl hocası” idi.Bu kitabın fikrinin bir kısmı, bu geleneği sürdürmek ve The Clash’ten geleni sonraya aktarmak.

Josh Cheuse‘un The Myth: Joe Strummer Portraits 1981-2002 adlı kitabı Rocket 88 Books tarafından yalnızca çevrimiçi biçiminde yayımlandı, buradan bir kopyasını sipariş edebilirsiniz.  ✪