L’Assiette au Beurre

L'Assiette au Beurre, 4 Nisan 1901 – 5 Ekim 1912 yılları arasında Fransa’da yayımlanmış ve 593 sayı çıkmış haftalık bir sosyal eleştiri karikatür dergisiydi. Her sayısında belirli bir tema üzerine çizerlerin çalışmaları bulunuyordu.
Mayıs '12

L’Assiette au Beurre, 4 Nisan 1901 – 5 Ekim 1912 yılları arasında Fransa’da yayımlanmış ve 593 sayı çıkmış haftalık bir sosyal eleştiri karikatür dergisiydi. Her sayısında belirli bir tema üzerine çizerlerin çalışmaları bulunuyordu.

Dergideki çalışmaları sayesinde Benjamin Rabier gibi çizerler isimlerini duyururken, bazı sayılarda Anatole France, Felix Vallattom, Franz Kupka, Jacques Villon gibi yazarlar da yer alıyordu.

Dergi her türlü otoriteye karşı eleştiri amacını taşıyordu. Eleştirilerden payını alanlar ise zengin kesim, ordu, polis, din adamlarıydı. Ayrıca bazı politika odaklı sayılarda Masonlara, Yahudilere, İngilizlere, Almanlara da giydiriliyordu. Dergi kendini, militarizme, ruhbanlığa, kapitalizme, her şeye karşı bir yayın olarak nitelendiriyordu. Deriginin yayın hayatı boyunca 200’den fazla sanatçı sayfalarında boy gösterdi. Derginin yayıncısı Samuel Schwarz, dönemin Paris’inin dünya sanat ortamının merkezi olmasının da etkisiyle, sadece toplumsal eleştiri yayını değil, 1905 Rus Devrimi, Fransa’daki Cumhuriyet gibi politik gelişmelerin de tanığı olma avantajını kullandı. O dönemde Paris’te sayısız sanatçı kentin her yerinde üretim yaparken, çoğu, yaşanan zamanın etkisiyle anarşizme yakın duruyordu.

12 Ekim 1912 tarihi, derginin bayilerde son görüldüğü gün oldu.

assietteaubeurre.org/

İlk Sayı
"Burada hepimiz sosyalistiz sevgili bayan!"

 ✪