Noah Doely

[sws_divider_basic]

ABD’li sanatçı Noah Doely’nin “A Natural History / Doğal Tarih” başlıklı çalışmaları, kurgusal anlatılarla, Charles Dickens’dan Ay’a Seyahat’e, eski zaman hayalet avcılarından zamansız steampunk alet edevata kadar, görünen dünyayı yeniden tasarlıyor.

Sanatçı, çalışmalarında ambrotype (ambrotip-ölümsüz tür) denen tekniği kullanıyor. 1854 yılında ABD’li fotoğrafçı James Ambrose Cutting’in kullandığı bu işlemde düşük ışık ve kimyasal işlemden geçirilen kolodyumlu cam üzerindeki negatiflerden, fotoğrafın koyu bir fon üzerine yerleştiriliyor.

noahdoely.com ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]