Suyun bir arada tuttuğu

Yazın miskinliğini atmanın belki de en güzel seçeneği yağmurların başlamasıyla şehre sonbahar renkleri katan sergileri gezmek. İstanbul'(d)a isyan bayraklarını çeken sürrealistler bu yıl listenin başında yer alıyor. İstanbul Modern‘de de Eylül’ün 10’unda başlayan “Suyun Bir Arada Tuttuğu” başlıklı sergiyle Avusturyalı Sammlung Verbund Koleksiyonu gezilebilir. Henüz gidip ziyaret edemedik, neyse ki 11 Ocak 2009’a kadar vaktimiz var. Serginin başlığı Lawrence Weiner’ın 1993 tarihli bir eserinin adı ve sergide görülebilir. Verbund Koleksiyonu, 2007 yılında Viyana’da Museum Für Angewandte Kunst’ta (MAK) sergilendikten sonra ilk kez Avusturya dışında çıkıyor ve özellikle daha önce Türkiye’de hiç sergilenmemiş eserlerden oluşturulmuş. Kısaca sanatseverler için kaçırılmaz bir fırsat.
Ekim '08

Yazın miskinliğini atmanın belki de en güzel seçeneği yağmurların başlamasıyla şehre sonbahar renkleri katan sergileri gezmek. İstanbul'(d)a isyan bayraklarını çeken sürrealistler bu yıl listenin başında yer alıyor.

-Suyun bir arada tuttuğu-İstanbul Modern‘de de Eylül’ün 10’unda başlayan “Suyun Bir Arada Tuttuğu” başlıklı sergiyle Avusturyalı Sammlung Verbund Koleksiyonu gezilebilir. Henüz gidip ziyaret edemedik, neyse ki 11 Ocak 2009’a kadar vaktimiz var. Serginin başlığı Lawrence Weiner’ın 1993 tarihli bir eserinin adı ve sergide görülebilir.

Verbund Koleksiyonu, 2007 yılında Viyana’da Museum Für Angewandte Kunst’ta (MAK) sergilendikten sonra ilk kez Avusturya dışında çıkıyor ve özellikle daha önce Türkiye’de hiç sergilenmemiş eserlerden oluşturulmuş. Kısaca sanatseverler için kaçırılmaz bir fırsat.

Koleksiyonun sergilenen 116 eseri geniş bir yelpazeden; heykel, fotoğraf, video, film, çeşitli enstalasyonlar, vs. Eserlerin sahibi 39 isim ise heyecan verici: Nil Yalter, Şener Özmen, Cengiz Tekin, Cindy Sherman, Jeff Wall, Ernesto Neto, Francis Alÿs, Nan Goldin, Sarah Lucas, Fred Sandback, Eleanor Antin, Cecil Beaton, Johanna Billing, Valie Export, Ursula Mayer, Urs Lüthi,  Gabriel Orozco, Loan Nguyen, Ed Ruscha, Markus Schinwald, Simon Starling, Gillian Wearing, Lawrence Weiner ve Francesca Woodman ve Gordon Matta-Clark bunlardan bazıları.

Alanında isim yapmış sanatçılarla, genç ve az tanınan sanatçıları bir araya getiren sergi, 70’li yıllardan günümüze değişen, gelişen sanat akımlarını daha yakından tanımamızı sağlacak, çağdaş sanat tarihinin 40 yılını değerlendirmeye de fırsat bulacağız.

Sammlung Verbund işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, kimlik arayışları, feminist yaklaşımlar gibi alt başlıklarıyla Performans ve sanat ve mekan ilişkisinin, yıkımdan yapıma süreçlerin incelendiği Mekanlar-Yerler olarak iki bölüme ayrılıyor.

Serginin sponsoru Enerjisa ve destekçileri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tepta Aydınlatma, Marshall, Mas Matbaa, Acarlar Makine ve Borsa Lokantaları A.Ş.

Küratörler:

Verbund Koleksiyonu Şef Küratörü: Gabriele Schor
İstanbul Modern Sanat Müzesi Yöneticisi: Levent Çalıkoğlu

Mekan: İstanbul Modern Sanat Müzesi
Süre: 10 Eylül 2008 – 11 Ocak 2009
Açılış saatleri: Salı- Pazar 10:00-18:00, Perşembe 10:00-20:00 (ücretsiz giriş), Pazartesi günleri kapalı ✪