loader image

Film

Siyasal sinema seyircisiyle karşı karşıya

Her film bir ideoloji taşır. Buradan yola çıkınca da her film siyasal eylemdir. Rahatlık içinde çevre değiştirmeye ve az masrafla gerçeklikten kaçışa olanak veren salt oyalayıcı sinemanın savunucuları da kurulu düzenin az çok bilinçli bekçi köpeklerinden başka bir şey değildirler.

Blind Cat Black – Bakışsız Bir Kedi Kara, Kadıköy’de beliriyor

Filmleri izlemenin yanında dinlemenin mümkün olduğu günlere selamıyla, Murat Nemet-Nejat’ın İngilizceye çevirdiği Ece Ayhan şiirleri, 2006 yılında Chris King ve St Louis şiir-musiki camiası tarafından musikiye yamanmış, 2008 yılında ise, şehrin kenarlarındaki hırpanilerin azap verdiği bir transcinsel çocuğun izleğinde ev…

Fantasturka 2013

‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’ bir yıllık aradan sonra geri dönüyor. Festival Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından, 23- 25 Eylül 2011 tarihleri arasında ilk kez Ankara’da düzenlenmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Sinema Genel Müdürdüğü tarafından planlanan Türk Sineması Film…

Sarkis iki film

Sarkis‘in “başlangıçta, ateş” ve “başlangıçta belge, başlangıçta müzik” adlı iki filmi Norgunk tarafından düzenlenen gösterimle 11 Eylül – 11 Ekim 2013 tarihleri arasında maumau’da izleyici karşısına çıkıyor.

[Hirokazu Kore-eda] Boş’luktan yaşama bakış ve Air Doll

Kadın ya da erkek, hepimiz “havalı”yız biraz. Boşluğa kısmi bir referans olan hava ile dolu içimiz. Havamız söndüğünde, etten kılıflar halinde geziniyoruz. Yeniden nefesle dolmamız için bedensel vanalarımızı açık tutup, devr-i daim yapmak zorundayız.

İntiharame Yilli

Akın Çetin'in yeni öyküsü, "İntiharame Yilli", bir sahafta bulunan kitaptan yola çıkıp, bir yönetmenin izini sürüyor. 'Bir çeşit domates çorbası' gibi bir hikaye.