loader image

kartpostal

1905 yılında gönderilen bir kartpostal – İzmir

Mekan: İzmir, Pasaport Tarih: 27 Şubat 1905 Konum: İngiliz Posta İdarehanesi İngiliz haritacı Charles Edouard Goad 1905 yılında İzmir’de yaşayan Hristiyan cemaatini belgeleyen detaylı haritalar hazırlamaktaydı. İleride “Goad Haritaları” olarak anılacak bu haritalar, İzmir’in Frenk Mahallesi’nin büyülü yaşamını belgeler nitelikteydi.…

Bir zamanlar İzmir

İzmir adını almadan önce tarihi Smyrne veya Smyrna adıyla anılan topraklardan kartpostallar...

Eyttttt var mı Tulumbacılara yan bakan?

İstanbul sokaklarınında tarihte sık görülen, bir zamanların tulumbacıları şimdilerin itfaiyecilerinin hikayesi ve görselleri... Emrah Sayar arşivini konuşturuyor.

1904 yılından postalanmış kartınız var

Emrah Sayar, arşivinden 1904 yılından kalma altı adetlik bir kartpostal serisi getirdi. Kurgulanmış mekandaki mizah ve hikayeden anlıyoruz ki, kadınlar o dönemde yaygın olarak kafa atıyordu.

Kamelyalı kadın

Parisli bir fahişe Marguerite Gautier ile soylu Armand Duval’ın yaşadığı ilişkinin izlerini taşıyan ve 1848 yılında Alexandra Dumas Fils’in gerçek hayat hikayesinin yansıması olarak ortaya çıkan “Kamelyalı Kadın”, orjinal adıyla “La Dame aux Camèlias” romanı, 1900’lü yılların başlarında moda olan fantezi kartpostallar dünyasında yeniden canlanıyor.

Aşık terzi: 1905’ten İstanbul’a kalan…

Emrah Sayar ile birlikte hazırlanan efemera yazılarında hem Türkiye'de hem de yakın ülkelerdeki basılı tarihe göz atıyoruz. Aşık Terzi'de, kartpostallarla anlatılan bir aşkı, 1905'ten naklediyoruz.