Adam bedenindeki çocuk

Büyük bir adamın bedenindeki bu çocuk gitti.
Ağustos '14

Kimi filmler insanı başka bir vurur. Hani esasında hiç seni çeken bir yanı olmaz, düşündüğün zaman en sevdiğin ilk 10 film arasında bile yoktur ancak bir cümlesi hayatını değiştirir.

Çoğu insan için Robin Williams Ölü Ozanlar Derneği’nin o kurallara uymayan, özgür ruhlu öğretmeniydi. Ve ona veda ederken içimizden sıraların üstüne çıkmak geliyor hala. Ancak onun bambaşka rolleri de vardı ki çoğu akıldadır.

Jack isimli filmi pek bilinmese de bu satırların yazarı için ayrı bir önem taşır. Normalden kat ve kat hızlı gelişen bir çocuğun hikayesini anlatan filmde, Robin Williams gerçekten de o cüssesine bir çocuk olmayı başarıyordu. Çünkü o ne kadar büyürse büyüsün, ne kadar acılar yaşarsa yaşasın hayata çocuklar gibi, her an bir mucizeymiş gibi bakmayı başarıyordu. En azından biz öyle sanıyorduk.

Çocuk ruhlu, her anı bir mucize olarak gören gözlerin arkasında çok da acılar vardı. En yakın arkadaşı John Belushi, birlikte uyuşturucu içtikleri bir gecenin sabahında yanında ölmüştü.

Büyük başarılara imza atsa da alkol ve uyuşturucu onu rahat bırakmıyordu. Yıllarca onlardan kurtulmak için uğraşıp başarsa da sonunda yeniden kendini bu batakta buluyordu.

Yine de çocuk gibi hayata bakmayı başarıyordu. Ayrıca yaptığı işlerden hem zevk alıyor hem de kendisiyle birlikte çalışan veya onu izleyen insanların da mutlu olmasını sağlıyordu.

Dünyanın en iyi seslendirmenlerinden biriydi de. Bir filmdeki bütün karakterleri değişik ses ve aksanlarla seslendirebiliyordu. Bundan da keyif alıyordu. Tabii senaryonun dışına çıktığı için kimi yönetmen ve yapımcılar memnun olmuyordu bu durumdan ama insanları eğlendiriyordu. Çünkü o her şeye çocuklar gibi mucize gözlerle bakan bir adamdı.

Yıllar boyu radyolarda onun bir dj aradık. Her yeni okul döneminde onun gibi bir öğretmenimiz olsun istedik. Doktora gittiğimizde bize güler yüzle yaklaşacak, onun gibi doktorlar olmasını hayal ettik.

Büyük bir adamın bedenindeki bu çocuk gitti. Arkasında binlerce kahkaha ve onu sevenlerin gözyaşıyla. Ama bu Robin Williams kim bilir belki Aşkın Gücü’ndeki gibi Cehennem’den biri kurtarmak için kendisini feda etmiştir ve biz öldüğümüz zaman onu gördüğümüzde yaptığı kahramanlığı dinleyip kahkahalar atacağızdır. ✪

Önceki

[Ece Gamze Atıcı] Müphemliğin hakim olduğu zamanlar

Sonraki

Yeniden; Cesur Yeni Dünya