Aseksüel giyim

Bir alışveriş merkezinde, mağazada satılan eşyalar için düzenlenen kategoriler, ihtiyaç duyulanlara göre yapıldığı kadar cinsiyet ayrımına göre de yapılıyor. Kasmeneo, bu bölümlerin işlevini reddeden ve giysilerini hem kadın hem de erkek bölümünden satın alan, kadın giysilerini günlük hayatına olabildiğince "normal" olarak katan birisi.

Haziran '09

Çorabı seviyoruz, peki ya?

Bir alışveriş merkezinde, mağazada satılan eşyalar için düzenlenen kategoriler, ihtiyaç duyulanlara göre yapıldığı kadar cinsiyet ayrımına göre de yapılıyor. Kasmeneo, bu bölümlerin işlevini reddeden ve giysilerini hem kadın hem de erkek bölümünden satın alan, ortaya çıkan “değişik, alışılmadık” tarzını Flickr’da sergileyen ve siz erkekleri izlediği yolda görmek isteyen birisi. “Değişik olan kötü demek değildir” sözünü hatırlatıp hemen tepki göstermeyin, Kasmeneo’nun tarzını dikkatle inceleyin derim ben.

Belki de bu tarz bir giyimi tercih eden erkek görüntüsünden çok, kadın ve erkekler için tasarımı ayrı ayrı yapılmış giysilerin birbirine uyarlandığını görmek rahatsız edici. Aklımıza yerleşmiş olan iki ayrı cinsin giyim “kural”larının dışında bir görüntü bizi rahatsız ediyor.

Erkek giysileri içinde bir kadın toplumda normal karşılanırken, hatta seksi, çekici bulunurken tersi olduğunda yine başta erkekler olmak üzere gözler açılıyor, ağızda ekşi bir tat yakalanıyor. Erkekliğin egemen olduğu toplumumuzda, erkek olmaya, erkekliğin unsurlarına özenen kadınlar “doğal” karşılanıyor. Aynı şeyi bir erkek yaptığında ise durum “her açıdan” vahimleşiyor.

Moda benim en büyük hobim ve erkek giyim modası oldukça sıkıcı. Bu yüzden, giysilerimin ve ayakkabılarımın çoğunu, daha çok çeşit, renk, stil ve malzemelerden seçebildiğim kadınlara özel bölümlerden alıyorum. Bu aynı zamanda eşit haklar hakkındaki duruşumu, giyim seçiminin kişiye özel hakkını da kapsıyor. Burada gördükleriniz benim her gün giydiğim giysiler; işte, çarşıda, alışverişte, vs. Umarım fotoğraflarımı burada yayınlamam diğer erkekleri de “giyinmenin” kızlara özel bir şey olmadığına ikna eder. Kızların bizim giyim eşyalarımıza yaptığı gibi -işte orada duruyorlar, hadi siz de alın!“ ✪

Önceki

Doğa hırpalayıcılığının kökeni!

Sonraki

Marilyn Monroe: Yeni fotoğraflar