Dornbracht ve şehir sokakları

Dornbracht, Dornbracht Edges adını verdikleri sergi serisine, Ocak 2009'da, küratörlüğünü Mike Meiré'ın yaptığı "Global Street Food" ile başladı.
Nisan '09

Dornbracht, bilenler bilir, yüksek kaliteli ve lüks banyo donanımı ve mutfak aksesuarları üreticisi olan bir firma ve 50’li yıllardan bu yana gerek bu alanlardaki başarıları gerek çevreci yaklaşımları olsun gayet istikrarlı bir şekilde ilerleyen ve gelişen bir aile şirketi. Bizi ilgilendiren ise düzenledikleri kültür projeleri.

Üstte Vietnam'dan Yüzer Market - Altta Tavuk Izgara

Pek çok daldan çeşitli sanatçılara sponsorluklarının yanı sıra düzenledikleri paneller, tiyatro/dans gösterileri, fuar etkinlikleri ile dikkati çeken Dornbracht, Dornbracht Edges adını verdikleri sergi serisine, Ocak 2009’da, küratörlüğünü Mike Meiré’ın yaptığı “Global Street Food” ile başladı.

Global Street Food sergisinde, Arjantin, Vietnam, ABD, Sudan gibi ülkelerin kendine has yiyeceklerini satan sokak satıcılarının pazar yerleri, mini gezer mutfakları heykelleştiriliyor, yerden ve zamandan tasarruf ederek ayaküstü yiyecek-içecek tüketimi ve alışverişi kültürel kimlik çatısı altında inceleniyor. Gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerin heykelleri arasındaki farklar kadar, şehir yaşantısını pratikleştirmek için amacı dışında kullanılan malzemeler de dikkat çekici.

Arjantin'den şeker koması - Nefis!

Gittikçe azalan ama yine de sergiye seçilen ülkeler kadar -belki daha çok- “sokak satıcıları” kültürüne sahip olmamıza rağmen yerimizi kapamamış olmamız ne talihsizlik…

Üsttekiler sırasıyla Uganda'dan Izgara, Namibya'dan Meyve ve Sebze ve ABD'den Hot Dog Standları - Altta Sudan'dan Çay Evi ✪