60’lı yıllar Kamboçya rock hezeyanı

1996 yılında, 60'ların ve tahminen 70'li yılların başındaki Kamboçyalı saykodelik ve garaj müziklerinden oluşan "Cambodian rocks" isimli bir plak kaydedilmiş. Kızıl Kimerlerin Kamboçya'da iktidara gelmesiyle çoğunun sonu Ölüm Tarlaları olan sanatçıların, unutulmaması gereken çalışmaları...

Kasım '08

1996 yılında, 60’ların ve tahminen 70’li yılların başındaki Kamboçyalı saykodelik ve garaj müziklerinden oluşan “Cambodian rocks” isimli bir plak kaydedilmiş. Toplama, Amerikalı turist Paul Wheeler tarafından oluşturulmuş. Wheeler o dönemde Kamboçya gezisi sırasında Phnom Penh şehrinde satın aldığı sayısız kasetten oluşturmuş toplamayı. Kasetler de genelde toplama albümler olduğundan şarkılarda herhangi bir grup adı, şarkıcı ismi ya da şarkı bilgisi bulunmuyormuş. 2000 yılında, plağı basan Parallel World isimli plak şirketi plağı bazı ek şarkılarla CD’ye aktarmış. Zaten yapılan bir araştırmaya göre, şarkıları kaydeden müzisyenlerin çoğu 1975 yılında Kızıl Kimerler’in iktidarı devralmasıyla birlikte öldürülenler arasında olduğunu gösteriyor.

Bize kalan ise, dönemin Batı müziğinin yoğun etkilenimiyle kalan muhteşem şarkılar. Fuzzy gitarlar, Doors etkisiyle arka planda akıp giden klavye arayolları, garaj/rock’n’roll davulu ve dahi kimi anlarda agresif, hatta pre-punk vokal.

Download:

İkinci bölüm

Şarkı listesi:

1 (Yol Aularong – Jeas Cyclo “Ride Cyclo”)
2 (Ros Sereysothear – Chnam oun Dop-Pram Muy “I’m 16”)
3 (Ros Sereysothear – Tngai Neas Kyom Yam Sra “Today I Drink Wine”)
4 (Yol Aularong + Tuk – Sou Slarp Kroam Kombut Srey “Rather Die Under the Woman’s Sword”
5 (Sinn Sisamouth – Srolanh Srey Touch “I Love Petite Girl”)
6 (Pan Ron – Rom Jongvak Twist “Dance Twist”)
7 (Pan Ron – Knyom Mun Sok Jet Te “I’m Unsatisfied”)
8 (Liev Tuk – Rom Sue Sue “Dance Soul Soul”)
9 (Ros Sereysothear + Seang Vanthy – Jam 5 Kai Thiet “Wait 5 More Months”)
10 (Ros Sereysothear + Seang Vanthy – Jah Bong Ju Aim “Old Sour & Sweet”)
11 (Sinn Sisamouth + Ros Sereysothea + Pan Ron + Dara Jamchan, composer Voy Ho – Maok Pi Naok)
12 (Sinn Sisamouth – Phneit Oun Mean Evey “What Your Eyes Has?”)
13 (Yol Aularong – Yuvajon Kouge Jet “Broken Heart Man”)
14 (Meas Samon, besteci Mai Bun – Jol Dondeung Kone Key “Going to Get Engaged”
15 (Ros Sereysothear – Kerh Snae Kyoum Thai)
16 (Ros Sereysothear – Chnang Jas Bai Chgn-ainj “Old Pot, Tasty Rice”)
17 (Ros Sereysothear + Dara Jamchan, besteci Voy Ho – Kone Oksok Nas Pa “We’re Very Bored, Dad!”)
18 (Ros Sereysothear – Kom Kung Twer Evey “Don’t Be Mad”)
19 (Ros Sereysothear – Penh Jet Thai Bong Mouy “I Like Only You”)
20 (Pan Ron & In Yeng – Sralanh Srey Chnas “I love mean girl”)
21 (Sinn Sisamouth + Meas Samon,besteci Voy Ho – Komlos Teng Bey “Three Gentlemen”)
22 (Ros Sereysothear – Retrey Yung Joup Knea “The Night We Met”)

Toplamada en çok şarkısı yer alan iki sanatçı ise Sinn Sisamouth ve Ros Serey Sothear.

Sinn SisamouthDönemin, Kamboçya’nın Elvis’i denebilecek [Sinn Sisamouth], Budist eğitim almış ve futbol delisi şarkıcı, daha sonra Kızıl Kimerler tarafından Batı yanlısı olduğu gerekçesiyle katledilmiş. Zaten Kızıl Kimerler’in ilk yaptıkları işler arasında sinemayı ve Kimer propagandası haricinde her müziği yasaklamak olmuş.

Fakir bir ailenin kızı olan [Ros Serey Sothear] ise, bir şarkı yarışmasında ödül alması sonrasında şansı açılmış ve başkent Phnom Pen’e çağırılıp ulusal radyoda şarkı söylemeye başlamış.

Ros Serey SothearDaha çok romantik şarkılarıyla öne çıkan Sothear, başlarda geleneksel Kamboçya şarkılarına yoğunlaşırken, zamanla araştırmalara girişip, dönemin rock’n’roll ve garaj müziklerine merak salmış. Bu yönde şarkılar yapmaya başlamış. 1975 yılı Nisan’ında başkenti ele geçiren Kızıl Kimerler’in Sisamouth’u zorla şehirden çıkarıp Ölüm Tarlaları’na sürmesinin aksine, Sereysothea’nın akıbeti tam bilinmiyor. Bir söylentiye göre 1977’ye kadar sağ kalmış ve Pol Pot onu yardımcılarından biriyle zorla evlendirmiş. Pol Pot’un yardımcısının onu sık sık dövdüğü de söylenmiş. Bir başka iddiaya göre ise çalışma kamplarından birinde yorgunluktan ölmüş. Bir devlet görevlisinin iddiasına göre ise, Vietnam kuvvetlerinin Kamboçya’yı işgaline kadar sağ kalmış ve hemen ertesinde bir hastanede hayatını kaybetmiş.

Kamboçya rock müziği için fazlası burada görülebilir. ✪