Kara Grotesk – Jan Švankmajer

Kült Neşriyat, yeni yayın döneminde biz naçizane takipçilerinin merakla beklediği bir über-metni, bu toprakların sarsıcı sarsaklığında kendine has bir etki alanı yaratacak bir kitabı yayına hazırlıyor.
Ağustos '15

Kült Neşriyat, yeni yayın döneminde biz naçizane takipçilerinin merakla beklediği bir über-metni, bu toprakların sarsıcı sarsaklığında kendine has bir etki alanı yaratacak bir kitabı yayına hazırlıyor. Levent Şentürk, Jan Švankmajer hakkında yazdı. Bu küçük kitap, Švankmajer’in imge dünyasına yönelik bireysel susuzluğumun bir sonucu olarak ortaya çıktı, diyor Levent Şentürk. Şentürk’ün bu nevi şahsına münhasır metni, gerçeküstücülüğün puslu Çek koluna uzanıp, oranın usta imge büyücüsünün dünyasında eşine zor rastlanır bir yolculuk sunuyor.

“Švankmajer sinemasında nesneler canlanıp kendilerini gözümüzün önünde var ederken, görsel düzlemdeki kusursuz işleyişe karşılık sessel olarak da kusursuz bir işleyiş vardır. Švankmajer sesler konusunda asla açık vermez; son derece rasyonel bir biçimde, jestlerin tamamı için öngörülmüş, işlenmiş ve seçilmiş bir ses topoğraf- yası kurar. Yönetmen, edimleri oluşturan sıradan ayrıntıları analiz edip yorumlarken sessiz bir film değil, dile ve konuşmaya yer bırakmayacak dolulukta sözsüz bir film kurar. Nesnelerin canlanıp kendi hikâyelerini anlatmalarını sağlayan, gerçekçilik etkisini katlayarak çoğaltan, bu ses evrenidir. Sesler, Švankmajer’in imgelerinin do- kunsallık temelinde geliştiği gibi gelişir.”

Kara Grotesk 2


kultnesriyat.com


Kara Grotesk 1 ✪

Önceki

Linkler [Karl Marx nedir? – İtham – Boyer ve çocuklar Niçe’ye]

Sonraki

Reinhard Scheibner: Aşık olunca insanların suratlarında beliren o koyunsu ifade