Önsöz fanzin

Gelibolu’dan kafasına göre çıkan bir alt-kültür fanzini

90’lı yıllar fanzinlerin Türkiye’de tavan yaptığı yıllardı. Kitabevlerinde çeşit çeşit bulunur, dergilerin arka sayfalarında iletişim bilgileri ve tanıtımları çıkardı. Alttan alttan kaynardı fanzinler, el değiştirirdi.

İnternetin hayatta kapladığı yer arttıkça, ya da o fanzin kitlesi de dağılınca, nispeten azaldırlar. Özellikle İstanbul dışındaki fanzinler ilgmizi çekiyor. Bu nedenle, Gelibolu’dan, kemik kadrosunda Mehmet Atakan Foça ve Doğukan Ünlü‘nün bulunduğu Önsöz Fanzin‘in sitesinin açıldığını haber vermek isteriz. Üçüncü sayısı da çıkan derginin başlıca konusu Madımak. Ayrıca Ümit Dertli röportajı, Endüstriyel futbol ve ona karşı mücadele (Vamos muy bien!) ve birçok yazı bulunuyor.

Fanzinler güzeldir, kar amacı yoktur, sayfalarında reklam hesabı yapılmaz, konular serbesttir. Fanzinler punk’tır, geri dönüşümsüz alt kültür çabalarıdır, zihin açıcıdır. Gelibolu’dan, Ece Ayhan’ı da sevgiyle anarak, selamlıyoruz efendim.

Önsöz fanzin web sitesi

Sayı 1pdf
Sayı 2pdf
Sayı 3pdf ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]