Meryem - Ozan Oganer

[Ozan Oganer] Dilemma

Ozan Oganer’in üçüncü kişisel sergisi 'Dilemma' 27 Kasım'a kadar MERKUR'de
Kasım '12

Meryem – Ozan Oganer
Ozan Oganer – “Dilemma”
Tarih: 9 Kasım – 27 Kasım 2012
Mekan: MERKUR
Adres: Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt.
No:12 D:2 Nişantaşı/İstanbul
Telefon: 0212 225 37 37- 0212 231 69 87
www.galerimerkur.com
galeri@galerimerkur.com

MERKUR, heykel sanatçısı Ozan Oganer’in galerideki ilk, kariyerindeki üçüncü kişisel sergisi olan “Dilemma”ya ev sahipliği yapıyor. İzmirli sanatçının en son heykel işlerinin yer aldığı sergi, 9 Kasım – 27 Kasım 2012 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Heykel sanatına, dantel, iğne oyası gibi malzemeleri kazandıran sanatçı, bu sergide, kendine özgü tekniğini, alışılmış materyalin yanısıra yeni bir malzemenin sınırlarını zorlayarak genişletiyor.

Ozan Oganer, şimdiye dek kullandığı dantelin taşıdığı sembolik anlamın ötesine geçerek, malzemeyi hem biçim hem içerik bağlamında dönüşüme uğratıyor. Bu dönüşümün sonunda, yeni malzemesini dantel gibi işleyerek, istemli bir düşünceyle içine düştüğü ikilemi, işlerinin tematik zeminine de yansıtıyor. Bir yanda saflığı, erdemi, felsefi açıdan ilahi düşünceyi temsil eden figürlere, insan ruhunun karanlık ve şeytani olarak nitelendirilebilecek yüzlerini ortaya koyan figürler cevap veriyor. Kompozisyonel olarak birbirlerini tamamlayan figürlere, izleyiciyle iletişime geçen “sürpriz” bir iş de eşlik ederken, fetiş kavramını besleyen küçük detaylar da temayı zihinlerde diri tutmaya yardımcı oluyor. İnsanların gizli dürtülerini ortaya koyan sanatçı, ruhun ikili yanına vurgu yaparken, iki malzeme arasında gidip gelen figürleriyle kendi “Dilemma”sını yaratıyor.

MERKUR, kendi ikilemlerini keşfetmek isteyen sanatseverleri, başarılı bir heykel sanatçısının malzeme yolculuğuna davet ediyor. ✪

Önceki

[İkametgâh Kadıköy] Birlikte ve Bağımsız-II

Sonraki

[Pilevneli Project] Tayfun Serttaş – Bazan