Salvador Dali – Être Dieu

Salvador Dali “Être Dieu” isimli opera şiirinin kayıtları.

Salvador Dali 1927 yılında Madrid’de Café Regina Victoria’da Federico Garcia Lorca ile otururken, daha sonra “Être Dieu” “To Be God/Tanrı Olmak” isimli opera şiiri için libretto yazmaya başladı. Aradan yıllar geçince, 1974 yılında müzikleri Igor Wakhevitch, dizeleri ise Manuel Vázquez Montalbán ile tamamlayıp kaydettiler. Arada geçen sürede Lorca ölmüş, Dali sektör olmuştu.

Dali, Montalbán’ın yazdığı metni kayıt esnasında aynen okumayı reddetti ve “Dali kendini tekrarlamaz!” diyerek doğaçlama okuma yaptı. Dali, 1985 yılında opreayı görsel-işitsel şiir gibi düşünüp yayımlamış. Bu versiyonda Dali tabi ki Tanrıyı oynarken, Brigitte Bardot, Rus imparatoriçesi II. Katerina ve Marilyn Monroe da endam eylemiş. (Katerina ve Monroe striptiz kızları şeklinde gösterilmiş.) Altı bölümlük çalışma üç plak halinde yayımlandı. Bu kopyalar oldukça nadir.  Daha sonra bir Alman kayıt şirketi plakları cd olarak yayımlamış ama bu firma da kapanınca, opera yine zor bulunur olmuş.

Madem az bulunur, yayılsın ki daha çok duyulsun. Dali’nin kızacağını sanmıyoruz. Hem sürreal, hem grotesk, biraz sayko, çokça absürd bu operada yer alan ekip:


– Salvador Dali : okuma
– Jean Luc Bentolila : klavye
– Sylvio Gualda : perküsyon
– Francois Auger : perküsyon
– Marc Ripoche : keman
– Raymond Gérôme : okuma
– Delphine Seyrig : okuma
– Alain Cuny : okuma
– Didier Batard : bas
– Jean Pierre Castelain : gitar
– Catherine Allegret : okuma
– Didier Haudepin : okuma
– Paris Senfoni Orkestrası

İçerik:

01 – Obertura Y Primera Entrada
02 – Tercera Entrada Y Primera Salida
03 – Cuarta Entrada O La Profesion De Fe
04 – En EL Sueno
05 – Segunda Entrada O La Lucha Con El Angel
06 – Final Y Segunda Salida ✪