Savaş gemilerinde grafik tasarım

1. Dünya Savaşı sırasında, denizde kamuflaj amacıyla İngiliz donanmasındaki savaş gemilerinde, grafik tasarım çalışmalarıyla soyut desenler kullanılmıştı.
Eylül '10

  1. Dünya Savaşı sırasında, denizde kamuflaj amacıyla İngiliz donanmasındaki savaş gemilerinde, grafik tasarım çalışmalarıyla soyut desenler kullanılmıştı. Fikrin yaratıcısı, 1878-1971 yılları arasında yaşamış olan İngiliz sanatçı Norman Wilkinson’dı. Birinci dünya savaşına kadar çeşitli gazete ve dergilere çizimler yapan sanatçı, poster çalışmalarıyla da dikkat çekiyordu. Savaş sırasında Alman denizaltılarının (U-Boat’lar) ortalama günde sekiz İngiliz gemisini batırmalarıyla zor durumda kalan adalıların rahatlaması için, Wilkinson gemileri denizde görünmez yapmayı düşündü.

Aslında, tasarımlara bakınca, gemileri saklamaktan çok, daha fazla dikkat çekmeleri için tasarlanmışlar gibi duruyor, ki işin püf noktası da bu herhalde. amaç gemileri denizde saklamaktan çok, geminin tipi, büyüklüğü ya da seyir hızı hakkında düşmana bilgi vermeyip, kafalarını karıştırmak amacıyla hareket edilmiş. İngiliz Amiralliği yetkilileri, savaş sırasında bu tasarımların denizaltı saldırılarını durdurmadığını söylüyor. Bu açıdan pek başarılı sayılamayacak savaş gemisi tasarımlarının daha çok ordunun moralini yükselttiğini belirtiyorlar.
ABD ordusuna da bir ay bu kamuflaj tasarımlarının eğitimini veren Wilkinson, II: Dünya Savaşı’nda ise, artık etkisi pek kalmayan gemi tasarımları yerine savaş uçaklarına çizimler geliştirmiş.

Norman Wilkinson
 ✪