loader image

FilmYazı

[Paha biçilemez] “Vincent Price…”

Ben karakterlerimi, onlara ilişkin daha sarih ipuçları veriyor olduğundan, elimden geldiğince Poe’nun yazdığı haline dayandırmaya çalışırdım. Bunlar korku filmleri değil, Gotik masallardı.

Görüntü dili

Orson Welles / Citizen Kane

Bir görüntünün tek başına değer taşımadığı, sinema eleştirisinin beylik yargısıdır. Nitekim, filmin en küçük birimi görüntü değil, çekimdir denir. Son derece etkili bir filmden veya çekimden bahseden bir yazıyı resimlemek isterseniz, tek görüntülerden çıkarılan fotoğraflar anlamsız kalabilirler. Bu yargıyı haklı…

Mouchette’in Fragmanı

* 31 Ocak 2006’da Sylvie Pras ile yapılan bir röportajda Jean-Luc Godard bu fragmanı kendisinin yaptığını itiraf etti.

Ingmar ve Andrei: “Tanışmadıkları gün”

Bergman kitaplarında, kendi mesleğinden insanlarla, özellikle de en çok hayran olduğu kişilerle tanışma düşüncesiyle panik atak geçirdiğini, eylemlerini kontrol eden şeytanlar tarafından ele geçirildiğini yazar.

Jean Painlevé’in zoolojik sürrealizmi ve hot jazz

Hem meraklılarının hem de onu kötüleyenlerin hot jazz'a bir tür bulaşıcılık atfetmesine ek olarak, tür, aynı zamanda “yırtıcı”, “hayvani”, “yabani”, “hayvanlaştırıcı” ve “mideden bir müzik” olarak düşünülüyordu.

“Compedium Video Errors”: Erken VHS Metafiziği

“Görüntüdeki parazitler izleme kontrolcüsü kullanılarak yukarı-aşağı kaydırılabilir, ancak asla bütünüyle yok edilemezler.” “Yatay renk çubukları bir sol-sağ renk gradyanına işaret ediyor. Renkler kendilerini tamamlayıcı değerlerine geçiş yapıyorlar ve her çubuğun merkez noktası belirli bir mesafeden bakıldığında renksiz görünüyor.” “Bu video…