loader image

kültür

Turgut Uyar’ın Divan’ı İş Sanat’ta

Cemal Süreya’nın şairlerin hası olarak nitelendirdiği ve Türk şiirinin Nazım’dan sonraki en büyük kaybı olarak gördüğü, İkinci Yeni akımının öncülerinden Turgut Uyar’ın şiirleri İş Sanat’ın klasikleşen dinletileri kapsamında şiir tutkunlarıyla buluşuyor. Turgut Uyar’ın Divan’ı 1970 yılında yayımlanmış ve şiirde geleneksel…

Televizyon ekoları

Biz televizyonu izlemeyi bıraktık, artık sadece dinliyoruz. Hayat gibi rastgele...

Küratörlük ve Ötesi: Küratörlükteki Alternatif Yaklaşımlar

Richter, bir düşünce platformu olarak Küratörlük Lisansüstü Programı'nı; Görgün, kültür ve sanat ile kentsel kalkınmanın amaçlandığı bir sivil toplum hareketi modeli olarak Sinopale Uluslararası Sinop Bienali’ni; Önol ise gelecek Sinop Bienali’nin küratöryal konseptini ele alıyor.

Pax Cultura – Barış Bayrağı

Tüm dillerde, tınısıyla tüm insanlığı irkiltecek cazibeye sahip olmasına rağmen, hakkı en çok yenilen, saygısızlığa en çok tabi tutulan ve ağızlara en çok ciklet olmuş kelime "Barış"tır.

Sinopale 3. Uluslararası Sinop Bienali

Bu sene üçüncüsü düzenlenen Sinopale Uluslararası Sinop Bienali 14 Ağustos'ta başladı. 4 Eylül'e kadar sürecek olan bienalin bu sene konu başlığı "Gizli Anılar Kayıp İzler".

47. Altın Portakal Film Festivali Tanıtım Resepsiyonu

9 - 14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin basın tanıtımı dün gece Esma Sultan Yalısı'nda yapıldı, Futuristika! da oradaydı. Festivalin en ilgi çeken gösterimi 1918 yılından bir Muhsin Ertuğrul filmi; Kara Lale Bayramı.

Bir ritüel; kırmızı halı uğultusu

Isaac Newton, 20’li yaşlarının hemen başında, neredeyse gözlerinden olacağı bir deney üzerinde çalışmaktadır. Güneşi çıplak gözle izleyerek renklerin peşinde koşmaya başlayan bu genç, karanlık odasından bir süreliğine çıkmayarak devam etmiştir yolculuğuna.

“Dinleyici Destek Projesi 7. Radyo Şenliği” başladı!

7 yıldır dinleyicilerinin sürekli desteğiyle bağımsız ve başına buyruk yayın hayatını sürdüren ve bundan büyük keyif alan Açık Radyo’nun 2010 Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği 20-28 Mart tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Kalp

Elif Yıldız'ın illüstrasyonu Kalp ile Oğuz Atay'ın günlüğünden devlet, halk ve korku üzerine...

Çok-kültürlülük

Henüz genç yaşına rağmen sinema eleştirileri, çeşitli konularda makaleleriyle Futuristika!severlerin keyifle takip edeceği yeni yazarımız Müge Dudu, "Çok-kültürlülük" kavramını incelediği bu yazısında tanıdık-alışılmadık düşünceleri güçlü cümlerle ifade ediyor, sopalar yerine havuçları öneriyor. Evet, sebzelerle özgürlük!