loader image

Sivil itaatsizlik nedir

Behiç Aşçı: “Halkın sorunlarının çözümü ancak kendi mücadelesi ile mümkün”

Avukat Behiç Aşçı, F tipi cezaevlerine ve ağırlaştırılmış tecride karşı ölüm orucuna giren 123. kişiydi. Pınar İlkiz'in Futuristika!'nın sivil itaatsizlik hakkında görüşünü aldığı Aşçı, sivil itaatsizlik kavramına karşı çıkıyor ve kavramın iktidarda olanların halkın tepkilerini söndürüp sömürü ve zulmü sürdürdüğüne dikkat çekiyor.

Fikret ilkiz: “Muhteşemdik ve başkaldırıyı biliyorduk”

Avukat Fikret İlkiz, ekşisözlük deyimiyle, düşenin ve düşünenin dostudur; düşünceyi savunur. Futuristika!'nın Sivil İtaatsizlik için fikrini sorduğu İlkiz, eşitsizlik ve adaletsizlik yaratan sorunların giderildiği bir demokrasinin kurulması için direnme ve başkaldırı hakkına dikkat çekiyor.

Sırrı Süreyya Önder: “Sivil itaatsizliği meşru kılan, üstünden itaatin meşrulaştırılmaya çalışıldığı mantığın ta kendisidir”

[sws_3_columns title=””] [sws_divider_small_padding] Pınar İlkiz sordu, Sırrı Süreyya Önder, Ece Temelkuran, Fikret İlkiz, Behiç Aşçı, Pınar Öğünç, Çiğdem Mater, Cengiz Alğan [DurDe!], Oğuz Sönmez [Savaş Karşıtları] ve Şeyda Öztürk [Cogito] cevapladı: Sivil itaatsizlik ve Türkiye’deki durumu nedir? [sws_divider_padding] Sırrı Süreyya…

Ece Temelkuran: “Ölmeyi ve öldürmeyi reddediyoruz demek…”

Futuristika!'nın Sivil İtaatsizlik dosyası için Pınar İlkiz'in görüştüğü Ece Temelkuran'ın görüşleri. Kürtlerin ve Türklerin hep birlikte biz bütün her türlü kültürel, siyasi ve militer baskıya karşı bırakıyoruz bu işi, ölmüyoruz artık ya da öldürmüyoruz demesinin önemi.