Pınar Öğünç: “Öcüleştirilen itaatsizlik”

Pınar Öğünç, Futuristika!'nın Sivil İtaatsizlik üzerine sorusuna, net yanıt veriyor, biat kültürünün itaatkar kılmasına dikkat çekiyor.
Ekim '11

[sws_3_columns title=””]


[sws_divider_small_padding]

Pınar İlkiz sordu, Sırrı Süreyya Önder, Ece Temelkuran, Fikret İlkiz, Behiç Aşçı, Pınar Öğünç, Çiğdem Mater, Cengiz Alğan [DurDe!], Oğuz Sönmez [Savaş Karşıtları] ve Şeyda Öztürk [Cogito] cevapladı: Sivil itaatsizlik ve Türkiye’deki durumu nedir?

[/sws_3_columns]

[sws_3_columns_2thirds_last title=””] [/sws_3_columns_2thirds_last]

Ret – Bir duvardan alıntı

Otoriteyle münasebetini hiç çırpınmadan yekten biat üzerine kurmuş bizimki gibi kültürlerde, sivilin elindeki en büyük güç olan itaatsizlik de itinayla ‘öcüleştirilir’. Her tür karşı çıkışı bir tehdit olarak gördüğünden itaat mekanizmasının en büyük gayreti sivili ufalamak, acz duygusu zerk etmek üzerinedir. Bir itirazı olanda dahi ‘benim etim ne, budum ne hissi’ uyandırır en azından.

Hepten çorak mıyız? Neyse ki hayır. Yuvarlakçay’da HES’lere karşı muhalefetlerini rap şeklinde dile getiren şalvarlı teyzelerden topraklarına sahip çıkmak için yasalara ve sermayeye karşı direnen köylülere… İnsan Hakları Günü’nde ‘Andımız’ı okuyacak öğrencilerine ‘İşte bu insan haklarına aykırıdır’ diyen öğretmen Nihat Aksoy’dan ‘sivil cumalarda’ saf tutan, sivil itaatsizlik çadırlarından seslerini yükselten Kürtlere… Senelerdir aynı noktada hukuk talepleri için buluşan Cumartesi Anneleri/ İnsanları’ndan çok ağır bedeller ödemek zorunda kalmış, birinin ismini anmakla berisindekilere haksızlık edeceğimiz vicdani retçilere…

Sivil itaatsizliği şahane biçimde ‘Acil toplumsal hedefler uğruna yasaların bilinçli ve hedeflenmiş ihlali’ olarak özetleyen Howard Zinn’in ‘sivile’ güç veren bir sorun tarifi var.

Derdimiz tam da budur:

Sivil itaatsizlik bizim sorunumuz değil. Bizim sorunumuz sivil itaat. Bizim sorunumuz dünyanın dört bir tarafında liderlerinin dikte ettiği her şeye itaat eden insanlar ve bu itaatkârlık yüzünden hayatını kaybeden milyonlarca kişidir. Bizim problemimiz dünyanın dört bir yanında yoksulluk ve açlık ve aptallık ve savaş ve zulüm tarafında itaatkâr olan insanlardır.

Sivilin kendini hatırlatmadığı rejimlerde gidişat otoriterliğe doğrudur ne yazık ki.

Pınar Öğünç ✪

Önceki

Çiğdem Mater: “Sizin oyununuzu oynamayı reddediyorum”

Sonraki

Cengiz Alğan [DurDe!]: “Vicdani retçiler Türkiye siyasetine sivil itaatsizliğin ne olduğunu öğretebilir”