Şeyda Öztürk [Cogito]: “Türkiye’de sivil itaatsizlik eylemleri birer anomali gibi öne çıkarılıyor”

[sws_3_columns title=””]

[sws_divider_small_padding]

Pınar İlkiz sordu, Sırrı Süreyya Önder, Ece Temelkuran, Fikret İlkiz, Behiç Aşçı, Pınar Öğünç, Çiğdem Mater, Cengiz Alğan [DurDe!], Oğuz Sönmez [Savaş Karşıtları] ve Şeyda Öztürk [Cogito] cevapladı: Sivil itaatsizlik ve Türkiye’deki durumu nedir?

[/sws_3_columns]

[sws_3_columns_2thirds_last title=””]

Gandhi – İllüstrasyon: Eda Gündüz

Sivil İtaatsizlik eylemleri ve kavramı, devletin ve hükümetin “baba”, dolayısıyla itaat edilmesi gereken bir figür olarak yaşamın kamusal / özel her alanına sızdığı Türkiye’de çok yeni.

Cogito’da bir sivil itaatsizlik sayısı hazırlamamızın bir nedeni de, kavramın ve sivil itaatsizlik eylemlerinin çok yüzeysel ele alınmasıydı. Tam da seçimler öncesinde hazırlamaya başladık sayıyı; tarihi, alımlanışı, geleceği ve potansiyeli (özellikle Kürtlerin sivil itaatsizlik eylemleri üzerinden) üzerine çeşitli makalelere yer verdik.

Türkiye’de sivil itaatsizlik eylemleri yeterince ses getirmiyor çünkü anaakım medyada birer anomali gibi öne çıkarılıyorlar. Bu nedenle muhatabı olmayan eylemler gibi, karikatürleştirilerek sunuluyor eylemler. Doğrudan sivil itaatsizlikle ilgili olmasa da, Esra Arsan’ın Yeni Perspektifler bölümünde yayımlanan Türkiye medyasında sansür ve otosansür araştırması üzerine makalesi bu soruna ayna tutuyor zaten. Yurttaşların taleplerini, sorunlarını bildirmesinin, sesini yükseltmenin en mubah yollarından biri sivil itaatsizlik, vatandaşın medyası internet ise hem örgütlenme hem de sesini duyurma mecrası ama önce örgütlenmeyi öğrenmek gerekiyor.

Şeyda Öztürk
Cogito

[/sws_3_columns_2thirds_last] ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]