Çiğdem Mater: “Sizin oyununuzu oynamayı reddediyorum”

Gazeteci Çiğdem Mater, Sivil İtaatsizlik örneği olarak Cumartesi Anneleri'nden ortaya çıkan dil ve direniş biçimine dikkat çekiyor
Ekim '11

[sws_3_columns title=””]

[sws_divider_small_padding]

Pınar İlkiz sordu, Sırrı Süreyya Önder, Ece Temelkuran, Fikret İlkiz, Behiç Aşçı, Pınar Öğünç, Çiğdem Mater, Cengiz Alğan [DurDe!], Oğuz Sönmez [Savaş Karşıtları] ve Şeyda Öztürk [Cogito] cevapladı: Sivil itaatsizlik ve Türkiye’deki konumu nedir?
[sws_divider_small_padding]
Çiğdem Mater:
[sws_pullquote_left]”Sivil itaatsizlik, insanın sahip olduğu en doğal ve gündelik direniş biçimi”[/sws_pullquote_left]
[/sws_3_columns]
[sws_3_columns_2thirds_last title=””]

Sivil itaatsizlik denince Türkiye’den aklıma gelen ilk ve en güçlü örnek Cumartesi Anneleri / Cumartesi İnsanları.

On yıllardır, durmaksızın gözaltında kaybedilen yakınlarını arayan bu insanlar Türkiye insan hakları mücadelesi tarihinde müthiş bir köşe taşı olarak duruyorlar bence. Sivil itaatsizliğin bence en güçlü ve yalın örneği olarak, 90’ların en kötü günlerinden İstanbul Galatasaray Meydanı’nda, her cumartesi günü kaybedilen yakınları için bir araya gelen bu insanlar, haftalarca, her cumartesi günü saldırıya uğradılar, dövüldüler, gözaltına alındılar ama durmadılar. Her cumartesi sessizce oturmaya devam ettiler. Saldırılar dayanılmaz hale gelince, oturmaya ara verildi, 2010 yılından beri ise, kaldıkları yerden devam ediyorlar, her hafta bir kaybın akıbetini soruyorlar.

Ben Cumartesi Anneleri’ni sadece ortaya çıkardıkları dil ve direniş biçimi açısından değil, 10 yılı aşkın süredir duruşları açısından da sivil itaatsizliğin önemli bir örneği olarak değerlendiriyorum.

Sivil itaatsizlik kanaatimce, insanın sahip olduğu en doğal ve gündelik direniş biçimi. Pasif direnişle birlikte, iktidara ve erke sizin oyununuzu oynamayı reddediyorum demenin kıymeti bence hiç bir şeyde yok. Türkiye’de son 10 yılda gelişen benzeri direniş yöntemlerini de (altın madenine karşı direnen Bergama köylüleri, vicdani retçiler, Hasankeyf direnişçileri, HES’ler için direnen köylüler vb.) çok önemsiyorum ve derdimizi anlatmada yeni alanlar açtıklarını düşünüyorum. Keşke daha çok, daha kalabalık olabilseler, olabilsek.

Çiğdem Mater

[/sws_3_columns_2thirds_last] ✪

Önceki

Behiç Aşçı: “Halkın sorunlarının çözümü ancak kendi mücadelesi ile mümkün”

Sonraki

Pınar Öğünç: “Öcüleştirilen itaatsizlik”