[2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali]

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından Başakşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşiyor. Festival, son dönem Dünya ve Türkiye sinemasının hukuk, toplum ve adalet ilişkisini işleyen en iyi örneklerinin yer aldığı film seçkisi ve ana tema ekseninde düzenlenen kapsamlı akademik programıyla festival tarihlerinde İstanbul’da izleyicisiyle buluşuyor.

Festival, suç ve adalet ilişkisinin sinemadaki yansımasını toplumlara ulaştırarak, toplumsal bilinci geliştirmek, iletişim, dayanışma ve işbirliğini artırarak toplumsal dönüşüme katkıda bulunmayı; eşitlik bilincini yaygınlaştırmak ve bu yönde duyarlılık yaratmayı; dolayısıyla Türkiye’de demokrasinin gelişimi için çalışmayı amaçlamaktadır.

27 Eylül – 4 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali zengin film seçkisi ve kapsamlı akademik programıyla, izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Bu yıl festivalin ana teması, toplumumuzda ve dünyada en önemli sorunlardan biri olması nedeniyle, “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık” olarak belirlendi.

Metin Erksan anısına “Susuz Yaz” filminin gösterileceği festivalde, Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması, Themis’in Kız Kardeşleri, Suç Hikayeleri, Adalet Terazisi, Panorama, Türkiye’den Kadın Öyküleri ve Yarışma Dışı Kısa Filmler kategorileri bulunuyor.

Türkiye’den Kadın Öyküleri bölümünde “Aahh Belinda”, “Ateşin Düştüğü Yer”, “Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri”, “Dilber’in Sekiz Günü”, “Gelin”, “Lal Gece”, “Selvi Boylum Alyazmalım”, “Vesikalı Yarim” ve “Yatık Emine” filmleri gösteriliyor.

Biletix üzerinden temin edilebilen bilet fiyatları ise öğrenci 5 TL, tam 7 TL olarak belirlenmiş. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]