YPJ-Rojava için post-punk dayanışma albümü

Danimarka’dan bir grup punk kadın, Saudade ve Rusted Teeth isimli bağımsız distro’lar aracılığıyla, geliri tamamen Rojava’daki kadın direnişçi taburu YPJ’ye aktarılmak üzere bir toplama album yaptı. 1 Kasım’da yayınlanacak albümü Saudade’den Rune Alexanderson ile konuştuk.
Ekim '15

Bugün Suriye Kürdistanı’nda hala sürmekte olan Rojava devrimi, her şeyden once bir kadın hareketi. Cezîrê, Kobanê ve Efrîn kantonlarında IŞİD faşizmine karşı kadınların mücadelesi ve bölgedeki doğrudan demokrasi, din-cinsiyet ayrımsızlığına dönük yaşam pratiği Avrupa’da liberter çevrelerin dikkatini çekiyor. Tüm bu konuların, Türkiye’de özgürlükçü çevrelerde daha fazla tartışılması gerekiyor. Danimarka’dan bir grup punk kadın, Saudade ve Rusted Teeth isimli bağımsız distro’lar aracılığıyla, geliri tamamen Rojava’daki kadın direnişçi taburu YPJ’ye aktarılmak üzere bir toplama album yaptı. 1 Kasım’da yayınlanacak albümü Saudade’den Rune Alexanderson ile konuştuk.
Plağı bu linkten sipariş edebilirsiniz – Saudade

[Fütüristika/Ömer Naci Jr.] Saudade’den bahsedelim, nasıl ve ne zaman kuruldu?

[Saudade/Rune Alexanderson] Saudade 2014 Aralık ayında kurulan ve post-punk odaklı bağımsız bir plak firması. Daha once başka plak şirketim vardı ama yönümü şaşırmıştım. Hip-hop, ska, punk ne varsa basıyordum. Başka bir şey yapmam gerekli diye düşündüm be özellikle son beş yıldır güldür güldür gelişen post-punk sahnesine yöneldim. Özellikle takip etmenin çok güzel olduğu post-punk’a odaklanmak istedim.

Saudade neticede bir tutkudan yola çıktı. Yayınlanan kayıtlardan para kazanmıyorum, serbest illustrator olarak hayatımızı kazanıyor, faturaları, yemek parasını ve ürettiğim plakların parasını çıkarıyorum.

YPJ destek albümü hakkında bilgi alabilir miyiz? Nasıl karar verildi, grupları nasıl toparladınız?

Toplama album iki şeyin karışımı oldu: Öncelikle Orta Doğu’daki İŞİD mezaliminden gördüklerimden  kusacak gibi oldum ve yıldım, ayrıca çok çaresiz hissetmeme neden oldu. Öte yandan burada böylece güven için oturuyor olmak, orada tüm o dehşet sürerken benim burada tek endişemin akşam ne yiyeceğim olduğu gerçeği bana rahatsızlık verdi. Bir şey yapmam gerektiğini hissettim. Bu konular yakın bir arkadaşım ile konuşuyordum. O da bana YPJ mücadelesiyle ilgili makale gönderdi. Tüm detayları okuyunca coşku hissettim, tabii ki çok etkilendim. Ben de post-punk sahnesinden kadın ağırlıklı gruplardan bir toplama yapabilirim diye düşündüm.

Dediğim gibi, bu aralar post-punk sahnesi çok iyi durumda ve bir şekilde, bana kalırsa, en iyiler de kadın ağırlıklı gruplar. Böylesi bir destek albümünün çok iyi olacağını düşündüm. Böylece Rusted Teeth’ten arkadaşımla ikimiz, sevdiğimiz gruplardan bir çeşit mini database yaptık ve her birine Facebook aracılığıyla ile yazdık. Grupların çoğu birkaç saatte dönüş yapıp tamam dediler. Birkaç ay içinde, şarkıları toparlamış ve baskıya göndermeye hazırdık. Albümü bir süre once çıkardığımız plaktan kalan parayla ve Rusted Teeth’in desteğiyle yayınladık.

Rojava kantonlarına bağlı olarak bu projeye dönük tepkiler nasıl?

İnsanlar müthiş olumlu ve destekleyici yaklaştılar. Cvlt Nation’dan arkadaşlardan, Enhedslisten [Danimarka’da sol parti, Kızıl-Yeşil Birliği], feminist organizasyon ve gruplar, punk sahnesindeki aktivistler de yardımcı oldu.

Ayrıca İsveç’te arkadaşlarımız YPJ destek konseri düzenliyor. Oradaki yardım da YPJ’ye gönderilecek. O konser aynı zamanda bu toplama albümün çıkış konseri olacak. Konserdeki üç gruptan ikisi toplama albümde de yer alıyor. Genel olarak projeye destek çok güzel.

Ne yapmalı?

Toplama albümü alıp destek olun. Eğer distro’nuz varsa, Facebook hesabından iletişim kurabilirsiniz. Bir şeyler yapabiliriz. Bu projenin bizden çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Gruplar da iyiler ve album güzel bir amaca hizmet ediyor.

YPJ-Support compilation 1

YPJ-Support compilation 2YPJ-support compilation 12″ vinyl

All proceeds from this album goes to YPJ.

Tracklist: ✪

1: Svart magi: Cool Surf
2: Belgrado: Progress
3: Artficial Monuments: Succumb
4: Prison: Rattler
5: Dead Cult: My Eyes
6: Totenwald: Sex Sells
7: Stations: Master/Disciple
8: Catholic Spit: Sick Sick Sex
9: Grey Places: Exit Wounds
10Infinte Void: These Days
11: Flowers & Fire: Pale Nights

Plak siparişi – Saudade Info

Önceki

Geceyarısı Kahkahası

Sonraki

Alejandra Pzarnik – Güneşli bir gece düşlüyorum, çırçıplak