Alexander James “TAXI”

Londralı fotoğrafçı Alexander James 19 yaşında sualtı fotoğrafçılığıyla başlar fotoğrafçılığa, zamanla reklam fotoğrafçılığına geçer ve her gün kullanılan ürünleri sıradanlıktan çıkaran bakış açısıyla alanında oldukça isim yapar. İlk kez 1996’da gittiği Japonya’da taksileri fotoğraflamaya başlayan sanatçı, Nisan ayında 14 yıldır biriktirdiği fotoğraflarını izleyicilere sunuyor, yolu düşenler kaçırmasın! 20 Nisan’da sadece davetiyesi olanlara yapılacak özel bir gösterimi de kapsayan “TAXI” sergisi, 7 – 24 Nisan arasında Coningsby Gallery‘de gezilebilir.

L.A Times Magazine, Wallpaper, Vogue Japan, Maxim Design Edition, H, Qvest, Creative Review, Design Week, DesignScene, D-Mode, Format, Luxsure ve Schon Magazine gibi yayınlarda işlerine rastladığımız sanatçı bu sergisinde, Japonya gezilerinde çektiği taksi fotoğraflarından bir derleme sunuyor. Sanatçının “Bir başkasının macerasında rol oynarken aceleyle parıldıyorlar…” diyerek tarif ettiği taksi ışıkları, Japon kültüründe bizdeki gibi standart değil de, görüldüğü gibi çeşitli şekillerde olabiliyor. Sergide görülecek fotoğrafların önemli bir özelliği de, fotoğrafların herhangi bir geleneksel ya da dijital efekte uğramadan ilk çekildikleri gibi basılmış olmaları.

“Hayatımın her anı bir fotoğrafçı olarak, elimde kameram olsa da olmasa da, gözlerimde anlam kazanıyor, artık başka bir şansım yok.” A.J.

Alexander James’in reklam fotoğrafçılığını yaptığı markalar: The Microsoft Corporation, Peugeot, Hewlett Packard,
Samsung, The Palazzo Versace, Shangri-La Hotels, The Burj Dubai, Balenciaga, Chanel, Ermenegildo Zegna, vs.

Alexander James’in yakın zamanda çekimlerini yaptığı bir diğer proje de 2.0. Yağmurlu bir Londra gecesinde çekilen 2.0. , gelecekte geçen, geceleri ortaya çıkan insan ve makina karışımı varlıkların, yeryüzünde son kalan uygarlık için yaptıkları savaşları anlatan bir moda öyküsü.

Fotoğrafçı: Alexander James, Asistan: Hayley Symmons, Stilist: Fernando Torres, Makyaj: Kanako Yoshida, Saç tasarımı: Noriko Takayama, Modeller: Shamus Griffin & Melena Pena

Alexander James: Fine Art Portfolios BlogStock Photography

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]