‘Anarşinin avukatı’ Jacques Vergès, İstanbul’a geliyor

Türkiye’nin önde gelen hukuk STK’larından Hukukçular Derneği, anarşistleri, muhalifleri ve ‘teröristleri’ savunmasıyla ünlenen Fransız avukat Jacques Vergès’i İstanbul’a getiriyor. Önümüzdeki hafta ortası Türkiye’ye gelmesi beklenen Vergès, 28 Mayıs Perşembe akşamı saat 19.00’da, İstanbul’da Cemal Reşit Rey konser salonunda bir konferans verecek. “Ben bir kışkırtıcı olarak ortaya çıkıp düşünceyi tahrik etmek istiyorum” diyen 84 yaşındaki anarşist hukuk adamı, Av. Reşat Petek’in moderatörlüğünde, ünlü avukatlar Yücel Sayman ve Muhammet Emin Özkan’ın müzakereci olarak katılacakları bir konuşma yapacak. Katalan asıllı Fransız vatandaşı bir baba ve Vietnamlı öğretmen bir annenin oğlu olarak 1925 yılında dünyaya gelen Vergès’in İkinci Dünya Savaşı’nda Liverpool’da Nazi karşıtı direnişle
Mayıs '09

Türkiye’nin önde gelen hukuk STK’larından Hukukçular Derneği, anarşistleri, muhalifleri ve ‘teröristleri’ savunmasıyla ünlenen Fransız avukat Jacques Vergès’i İstanbul’a getiriyor.

Önümüzdeki hafta ortası Türkiye’ye gelmesi beklenen Vergès, 28 Mayıs Perşembe akşamı saat 19.00’da, İstanbul’da Cemal Reşit Rey konser salonunda bir konferans verecek. “Ben bir kışkırtıcı olarak ortaya çıkıp düşünceyi tahrik etmek istiyorum” diyen 84 yaşındaki anarşist hukuk adamı, Av. Reşat Petek’in moderatörlüğünde, ünlü avukatlar Yücel Sayman ve Muhammet Emin Özkan’ın müzakereci olarak katılacakları bir konuşma yapacak.

Jacques VergèsKatalan asıllı Fransız vatandaşı bir baba ve Vietnamlı öğretmen bir annenin oğlu olarak 1925 yılında dünyaya gelen Vergès’in İkinci Dünya Savaşı’nda Liverpool’da Nazi karşıtı direnişle başlayan hayat hikâyesi, Paris’te gördüğü hukuk eğitiminin ardından giderek artan bir ünle ‘zor davaların avukatı’ olarak devam etti. Üstün zekâsı ve meşhur “kopuş savunması” ile adını duyanların kayıtsız kalamadığı bir ceza avukatı olan Vergès, Baader Meinhof mensuplarından Cezayirli direnişçilere, Filistinli özgürlük savaşçılarından Çakal Carlos’a kadar, sistemin ‘terörist’ olarak tanımlamayı tercih ettiği pek çok sanığı, bazen kendi hayatını da riske atarak müdafaa etti, idamın eşiğinden geri çevirdi.

Vergès, son olarak, 2008 yılındaki 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde hayat hikâyesini anlatan ‘Terörün Avukatı’ filmi ile gündeme oturmuş, hukuk, siyaset ve sinema dünyasından kalemlerin köşelerinde yer almıştı.

Vergès’in 28 Mayıs Perşembe akşamı CRR’ de vereceği konferansa katılım ücretsiz olacak. Arzu edenler, konferans öncesinde saat 18.00’da gösterilecek Verges’in hayatıyla ilgili belgesel filmi de ücretsiz olarak izleyebilecekler. ✪

Önceki

Strummer’ın Donetsk’i Kadıköy’de

Sonraki

Modern videoların atası: Scopitone