Annika Eriksson APARTMAN’da!

Gelecek sezon Berlin'de, Adnan Yıldız'ın küratörlüğünde aynı anda birçok mekanda açılacak "correct me if i'm critical"ın kapsamında ve IASPIS desteğiyle gerçekleşen işbirliğinin ilk sunumu, 21 Ağustos 2010 Cumartesi akşamı Apartman Proje'sinin AsmalıMescit'teki mekanında gerçekleşecek.
Ağustos '10

Annika Eriksson & Adnan Yıldız söyleşisi: “Hoşgeldiniz!”
21.08.2010 Cumartesi 19:00 – 22:00
Apartman Projesi
Şeh Bender sok. N0: 4/1 Tünel Beyoğlu
Facebook etkinlik sayfası

Annika Eriksson's Hannah Arendth Band / correct me if i'm critical

90’ların en belirgin sanatsal üretim eğilimlerin biri olan -gerçek durumlar ve sosyal etkileşimler üzerine kurulu performatif yaklaşım biçiminin öncülerinden Annika Eriksson, yaz sonunu ucu açık bir araştırma amacıyla Selda Asal’ın insiyatifindeki Apartman Projesi’nde misafir olarak geçiriyor.

Gelecek sezon Berlin’de, Adnan Yıldız’ın küratörlüğünde aynı anda birçok mekanda açılacak “correct me if i’m critical“ın kapsamında ve IASPIS desteğiyle gerçekleşen işbirliğinin ilk sunumu, 21 Ağustos 2010 Cumartesi akşamı Apartman Proje’sinin AsmalıMescit’teki mekanında gerçekleşecek.

Annika Eriksson’un kişisel davetlerinden Egemen Demirci’nin mekanda gerçekleştireceği bir sergi ve Adnan Yıldız’la Eriksson’un söyleşisinden oluşacak sunumun odaklanacağı noktalar; yer değiştirmek, misafir etmek/olmak, taşı(n)mak ve bağlam kaymaları…

Annika Eriksson
Berlin’de yaşayan, Malmö doğumlu İsveçli sanatçı, gündelik hayattan ve toplumsal aksiyonlardan besleniyor; video, film, performans ve fotoğraf kullanıyor. Son zamanlarda, daadgalerie’de (Berlin) “Wir sind wieder da” adlı bir solo sergi gerçekleştirdi; “Squatting/Erinnern, Vergessen, Besetzen” (Temporary Kunsthalle, Berlin), “Hey We’re Closed!” (Hayward Gallery, London) ve “correct me if i’m critical” (Berlin, 2010) gibi bazı sergi projelerine katkıda bulundu. Eriksson, 2007′ de İstanbul’da Platform Garanti’de gerçekleşen “Lapdogs of the Bourgeoisie” sergisine katılmıştı.

Egemen Demirci
Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra, Almanya’da Weimar Bauhaus Üniversitesi’de Kamusal Alanda Sanat Master’ını 2009 yılında tamamladı. Eğitimi boyunca Almanya’nın çeşitli şehirlerinde projeler yapan Demirci, şu anda Berlin’de yaşamakta ve çalışmakta. Egemen Demirci’nin, Apartman Projesi’nde gerçekleştireceği yerleştirme, yer değiştirmenin zaman ve mekan boyutları arasındaki dönüşümü üzerine kurulu. Kıta Avrupa’sında yoğun olarak kullanılan ulaşım ağlarının rotalarını (hava yolu, tren yolu ve otoban) bilgisayar destekli olarak yeniden üreten Demirci hareketin hareket edeni (bireyi) nasıl bağımsızlaştırdığını da inceliyor.

Adnan Yıldız
Berlin’de yaşayan yazar ve küratör. İzleyici ve eleştiri odaklı projesi, correct me if i’m critical yakında Berlin’de farklı mekanlarda açılacak. 2011 Ocak ayından itibaren Künstlerhaus Stuttgart’ın yaratıcı direktörlüğünü üstlenecek.

 ✪