Banksy usulü esnaflık


New York 7. cadde sakinleri bir süredir, 87 numaralı binanın alt katında yeni bir evcil hayvan dükkanı ve fastfood mekanı açılmasını, merakla bekliyorlardı. Ekim ayı başında açılan “The Village Pet Store and Charcoal Grill” adlı dükkan, alışık olduklarımızdan farklı bir gösteriye sahne oluyor. Bu dükkanda hiçbir şey satılık değil, sergilenen herşey klasik bir evcil hayvan […]


Ketçap! Hmm, nefis...

New York 7. cadde sakinleri bir süredir, 87 numaralı binanın alt katında yeni bir evcil hayvan dükkanı ve fastfood mekanı açılmasını, merakla bekliyorlardı. Ekim ayı başında açılan “The Village Pet Store and Charcoal Grill” adlı dükkan, alışık olduklarımızdan farklı bir gösteriye sahne oluyor. Bu dükkanda hiçbir şey satılık değil, sergilenen herşey klasik bir evcil hayvan dükkanına, fastfood zincirine göndermeler içeriyor.

Yeni fikirler peşinde, graffitilerinden, canlı hayvan boyamalarından sıkılmış Amerikalılar’a yeni bir heyecan hissettirmeye meyilli Banksy’nin, 31 Ekim gecesi saat 12’ye kadar sergileyeceği eserlerinden birkaç örnek vermek gerekirse; kanserli Tweety, fanus içinde yüzen kızarmış parmak balıklar, inci kolyeli robot tavşanlar, çita kürklü bir palto, ketçap içen kızarmış tavuk köfteleri sayılabilir.

Bahçıvan tulumlu bir çalışanı da bulunan sergi için Banksy şöyle demiş: “New Yorklular sanata aldırmıyorlar, ilgilendikleri tek şey evcil hayvanlar. Bunun için ben de onları sergiliyorum.” Ve eklemiş: “Çalışmamın çok ciddi, felsefi bir yanı da var. Hayvanlarla olan ilişkimizi, endüstriyel tarımın etikleri ve sürdürülebilirliğini sorgulayan sanatsal bir çalışma yapmak istedim ama ortaya şarkı söyleyen tavuk köfteleri çıktı.

Daha önce bir tuhafiyeci olan dükkanı açılıştan 4 hafta önce kimselere duyurmadan gerilla hareketine alet etmeye başlayan Banksy, şehre geldiğini Manhattan’ın aşağı mahallelerinde beliren devasa sıçan resimleriyle ilan etmiş.

Sokak sanatından uzaklaştığı söylentilerini, “Sanatsa ve sokaktan geçerken görülebiliyorsa, sanırım buna hala sokak sanatı denilebilir.” diyerek cevaplayan Banksy’nin başı birkaç gün sonra bitecek sergiden şikayetçi çevre sakinleriyle de dertte.

Kalabalıktan ve sabah işe giderken seks yapan iki sosisin görüntüsünden rahatsız olanlara da cevabı hazır Banksy’nin: “Sosis yapımının gerisinde bir doğallık değil, sergilenen.” Her zamanki gibi ilginç. ✪
<
>

>>>

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

  • Yıkıntılarda dans etmek

    /

  • Birçok gerçeklik veya hiçbiri

    /

  • [Ken Kelly] Unutulmasın diye: Pusuda Bekleyen Dehşet

    /