Basoli alfabesi

1839’da Bologna’da, İtalyan sanatçı Antonio Basoli (1774–1848), Alfabeto Pittorico, Ossia Raccolta di Pensieri Pittorici Composti di Oggetti Comincianti dalle Singole Lettere Alfabetiche isimli kitabını yayımladı. (Resimli Alfabe ya da Alfabenin Harfleriyle Başlayan Nesnelerden Oluşan Fikirler Toplamı).

Kitap aslında, her biri alfabenin bir harfiyle gerçeküstü bir mimari anlayışın resmedildiği 25 adet litograftan oluşuyordu. Çizimler, o harfin İtalyanca karşılığının ilk harfini temsil ettikleri nesnelere göndermeydi.

[Çalışmaları]  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]