Bilinmeyen Bir Cisim Yaklaşıyor

Küratörlüğünü Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi üyelerinden Şevket Arık ve Mustafa Duymaz’ın birlikte yaptığı etkinlikte 11 sanatçı yer almaktadır.


Tarih: 15 Ekim – 13 Kasım 2011 

Kokteyl: 15 Ekim Cumartesi / 18.30- 22.00

Sanatçılar: Aysel Alver / Şevket Arık / Zoe Baraton / Mustafa Duymaz / Zeynep Gürler / Duran İleri / Gözde Mulla / Gizem Sönmezer / Erinç Ulusoy / Seniha Ünay / Faruk Yiğen

Küratörler: 
Şevket Arık & Mustafa Duymaz

Adres: Piha Kolektif
Caferağa Mh. Bademaltı Sk.17/B Kadıköy – İstanbul
Tel: (216) 337 15 13
Gsm: (532) 487 37 99
www.pihasanat.net
info@pihasanat.net

Sanatçı Konuşması: Sergi kapsamında Şevket ARIK, Us Atölyesi’nin  “Felsefe Çalışmaları” Programı dahilinde  “Doğadan Rol Çalan İnsan” Konulu söyleşisi ile insan ve doğa ilişkisini anlatacaktır. 

Tarih: 14 Ekim Cuma / 19.30 – 21.30

Konu: Doğadan Rol Çalan İnsan

Konuşmacı: Şevket Arık – Sanatçı “Yaygara Güncel Sanat İnsiyatifi”

Adres: Barış Manço Kültür Merkezi
Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Nail Bey Sokak 

Tel: (0216 ) 418 16 46

www.usatolyesi.org

Kontrolün kimde olduğunun belirsiz olduğu bir durumun ironisi yaşanmaktadır. Güç ve iktidar yeni şeklini alırken, durum karşısında “bilinmeyen bir cisim yaklaşıyor” belirsizliği ile hayret dolu bir tepkinin ortasındayız. Kendi yaşam alanındaki belirsizlikleri ve karambolü kanıksar hale gelen toplum, mevcut durumunu görmemek adına, sürekli olarak başka bir tarafa bakma arzusundadır. Kendi gerçeklerini görmezden gelmek için bir kaçış noktasına duyulan ihtiyaç, popülist bir komplo teorisi hayranlığıyla karşıladığımız bir duruma dönüşmektedir. Aslında evrenin başka bir yerinden çıkıp gelmesini beklediğimiz bu gizemli yabancılık, beklenmedik bir yerden yani kendi içinden ortaya çıkmaktadır. Yeni dünya düzenini oluşturan aktörler bize gökyüzünü işaret edip, masadaki oyunu maniple etmektedirler. Ayrıca toplumsal alanda ortaya çıkan belirsizlik hali, bütün değer yargılarının durumunu değiştirmeye çalışan yeni bir sistem yaratmıştır. Dün bir nevi emin olduğumuz değerler şimdi her an müdahaleye uğrayacakmış gibi tehdit altına girmiştir. Bu durum toplum içerisinde oluşan yeni kimliklerin belirsiz durumundan beslenmektedir. Varolan belirsizlik hali, artık hayatın içinde bilinmeyen bir cismin ya da kişinin yaklaşıyor olması durumuna dönüşmüştür. Artık bu yanılsama yanı başımızdadır, her an “Bilinmeyen Bir Cisim Yaklaşıyor” olabilir.

Küratörlüğünü Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi üyelerinden Şevket Arık ve Mustafa Duymaz’ın birlikte yaptığı etkinlikte 11 sanatçı yer almaktadır. Sergide yer alan çalışmalarda; Aysel Alver toplumsal alanda oluşan yeni kimlikler üzerine ortaya koyduğu kağıt heykellerle, Şevket Arık doğanın karakteri ve insanın doğadan rol çalması düşüncesi üzerine oluşturduğu, belirsizleşen insan karakterini sorgulayan resim çalışmasıyla katılmaktadır. Zoe Baraton video düzenleme çalışmasıyla, Mustafa Duymaz ise; küresel kimliğin etkisi altında oluşan mega kent mekânlarının konstrüktivist etkisi ve kent siluetlerinden oluşan kolajlarıyla yer almaktadır. Zeynep Gürler’in “anın görünen durum göstergeleri sabit yörüngelerinde yan yanadır ve bir o kadar uzaktır” diye tanımladığı çalışması, Duran İleri’nin ise; popüler kültür, eğlence ve gösteri yöntemiyle içeriklerin manipüle edilerek hiçleştirilmesine eleştiri getiren çalışması bulunmaktadır. Gözde Mulla “mekânın zeminiyle kurulan ilişkiden dönüşüp bedenin mekânın bütününde var olması” üzerine yaptığı çalışmasıyla, Erinç Ulusoy video çalışmasıyla, Seniha Ünay ise; popüler kültür içerisinde dönüşen insanların eleştirisini yaptığı düzenlemesiyle yer almaktadır. Gizem Sönmezer ruh-beden dualizmi ve sis konulu çalışmasıyla, Faruk Yiğen, duygusuzluğu, modern çağda yaşamın zorunlu sonucu olarak görüp, bu durumu trajik paradoks olarak nitelendirdiği düzenlemesiyle yer almaktadır. ✪