Bir Anarko Geçmiş Hayali: Steampunk

alternatif bir dünya hayali. başka dünyaların olabileceği, olmazsa yaratılabileceği inancının manifestosu. hiç yaşanmamış tarihin bozulup yeniden yazılması biraz da. esasında siberpunk/cyberpunk’a karşı çıkış olarak william gibson ve bruce sterling’in alternatif manifestosu, the difference engine ile dile getirildi ilk kez, steampunk sözcüğü.

19.yy Viktorya döneminin tarihinin yeniden yazılmasıydı, alternatif bir kaos ortamı, hiç yaşanmamış bir geçmişin hatırlanmasıydı. romanda ingiltere, 19.yy’da devasa bilgisayarların yönettiği bir imparatorluk haline gelirken, abd minik devletçiklere bölünüyor ve manhattan’da komünist bir komün kuruluyordu. olanların sorumlusu ise analytical engine adlı mekanik hesap makinesini icat eden charles babbage kişisidir. tarih, sırıtarak yeniden yazılır. bilgisayarın atası, yapay zekanın bildiğimiz tarihten yüz yıl önce ilk defa ortaya çıkışıdır. edebi anlamda öncülleri ise jules verne, h.g. wells, edgar allan poe (ruhu huzur bulsun…), mary shelley sayılıyor. steampunk’ın ardındaki zeka ise, siberuzay, matrix, siberpunk gibi terimleri ilk defa kullanan, bizlere kısa devre etkisi yapan, william gibson vardır. (yeri gelmişken altın yayınlarının matrix sömürüsü amacıyla yeşillere bezeyip piyasaya verdiği neuromancer’dan uzak durup, artık sadece sahaflarda ve pagan’da bulunan sarmal yayınları baskısına bakmanız gerektiğini de ekleyelim.) william gibson hala kişisel weblogunda dünyanın gidişatına gülmekte ve dalgasını geçmektedir.

steampunk’ın karanlık çağlarda (sandalpunk), taş çağında (stonepunk) ya da bronz çağında (bronzepunk) geçen alt türleri de var. steampunk’ın özellikle gothic akım ile bağı vardır. buhar gücüyle coşan şövalyeler, tek çakmak tabanca kullanan cüceler vs vs.

steampunk hakkında
steampunk wikipedia
punk punk steampunk
the difference engine sözlüğü
gothic steam
william gibson blog
bruce sterling blog

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]